30 lat WTZ – jubileusz w nowo oddanym budynku

30 lat WTZ – jubileusz w nowo oddanym budynku

Ukończona powiatowa inwestycja – budowa Warsztatu Terapii Zajęciowej – warta niespełna 9 milionów złotych niewątpliwie polepszy warunki adaptacji społecznej osobom niepełnosprawnym z terenu powiatu sochaczewskiego. Nowy, obszerny – o powierzchni 853,50 m2 jednokondygnacyjny budynek zlokalizowany przy Pasażu Duplickiego w Chodakowie – to doskonały prezent na 30-lecie Warsztatu. Placówka właśnie świętuje swój okrągły, zacny jubileusz istnienia. Wydarzenie, które zgromadziło prawie 200 gości, w tym uczestników placówki i ich rodziny odbyła się w minione wtorkowe popołudnie, 16 kwietnia właśnie w nowo oddanym do użytku obiekcie.

Było uroczyste przecięcie wstęgi, gratulacje, życzenia i prezenty. Nie zabrakło okolicznościowych wystąpień, a także statuetek, które wręczono z okazji 30-lecia placówki, był też słodki poczęstunek i możliwość wpisania się do pamiątkowej księgi. Uczestnicy Warsztatu przygotowali barwny występ artystyczny, który nagrodzony został gromkimi brawami. Honory gospodarza pełnił Piotr Pętlak, kierownik WTZ, który wraz z uczestnikami włożył wiele wysiłku w przygotowanie tego wydarzenia – jednocześnie rozpoczynając przeprowadzkę do nowej siedziby. Pod adresem właśnie jego, ale także starosty Jolanty Gonta tego dnia padło wiele ciepłych i serdecznych słów, były też wzruszające momenty. Bo to dzięki ogromnej determinacji właśnie starosty sochaczewskiego dziś uczestnicy mogą cieszyć się z nowoczesnej, przestronnej placówki.

Ważnym momentem wtorkowego spotkania było podpisanie dokumentu. Otóż Warsztat Terapii Zajęciowej w Chodakowie działa przy Stowarzyszeniu „Ja-Ty-My”, stąd też podczas jubileuszu starosta sochaczewski Jolanta Gonta podpisała z prezesem tego Stowarzyszenia – Tomaszem Musielskim umowę użyczenia nieruchomości, na której zlokalizowany jest budynek przeznaczony do prowadzenia Warsztatu dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki tej umowie placówka nie będzie ponosić kosztów, związanych z czynszem.

Przy tej okazji starosta Jolanta Gonta wręczyła kierownictwu WTZ-u symboliczny klucz, który ma otwierać drzwi do sukcesów społeczności całej placówki. Życzyła, aby placówka rozwijała się, była miejscem przyjaznym, twórczym a dla uczestników i kadry tu pracującej, stanowiła drugi dom. Wraz z kluczem przekazała okolicznościowy grawerton z okazji jubileuszu 30-lecia placówki. – Bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać tak duże środki, by dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej wybudować nową siedzibę. Warunki, w których do tej pory funkcjonowali były trudne, a osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich nie mogły uczestniczyć we wszystkich zajęciach, bo te odbywały się na piętrze. (…) A dziś mamy piękną, wspaniałą siedzibę i odpowiednie warunku do funkcjonowania dla uczestników, ich opiekunów i pracowników – mówiła m.in. starosta, wspominając też, że powiat planuje kolejne działania na tym terenie i uczestniczenie w programach, które mają na celu rozwój placówki. Są też szanse, o czym powiedział Daniel Janiak, radny powiatowy – na powiększenie liczby uczestników. W tej chwili do placówki uczęszcza 50 osób. – Ten budynek musiał powstać, jest taki piękny jak piękne mają serca uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, ale też jak rodzice uczestników placówki. (…) Uważam, że ten budynek to nie tylko wizytówka Chodakowa, ale też całego Sochaczewa, niech korzystają z niego pomyślnie uczestniczy – wypowiadał się m.in. D. Janiak.

Należy nadmienić, iż w budynku znalazły się nie tylko obszerne pracownie, ale także przestronne korytarze, pomieszczenia biurowe i socjalne a także dostosowane do osób niepełnosprawnych sanitariaty, szatnia czy świetlica. Ponadto, obok na działce powstał też budynek pomocniczy – tzw. garażowo-gospodarczy. Cały teren został ogrodzony i zagospodarowany. W takich warunkach z pewnością uczestnicy szybciej i sprawniej usamodzielnią się a podczas codziennych zajęć podniosą swe kwalifikacje i zdobędą nowe umiejętności oraz kompetencje.

Goście obecni na jubileuszu pierwszy raz mogli obejrzeć wnętrze nowego WTZ-u, byli pod ogromnym wrażeniem budynku, jego zagospodarowania i nowoczesnych rozwiązań. Co istotne, rozmieszczenie wszystkich sal i pomieszczeń w trakcie realizacji inwestycji było omawiane z kierownictwem i uczestnikami Warsztatu. Mieli wpływ m.in. na to, jaki kolor ścian będzie miała dana pracownia i gdzie będzie się mieścić.

Przypomnijmy, iż sochaczewski samorząd powiatowy na budowę placówki pozyskał 4 miliony złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład – „Program Inwestycji Strategicznych”. Wykonawcą robót była firma JL z Łomży a wartość całej inwestycji stanowiła 8 757 901,44 zł. Środki udało się pozyskać dzięki ogromnej determinacji i wsparciu wiceministra w rządzie Mateusza Morawieckiego – Macieja Małeckiego, który osobiście wielokrotnie odwiedzał plac budowy, rozmawiał z uczestnikami Warsztatu o nowym obiekcie, obiecując pomyślne zakończenie inwestycji, co właśnie ma miejsce. Stąd też podczas uroczystości nie mogło zabraknąć i posła Małeckiego, który wskazał na przykładzie tej inwestycji, jak rządowe programy PiS-u pomagały w zmienianiu życia na lepsze w takich mniejszych miejscowościach polski lokalnej jak Sochaczew.  – Ten dom znalazł się na bardzo trudnym zakręcie swojej historii. Kilka lat temu było ryzyko, że historia Warsztatu Terapii Zajęciowej zakończy się smutno. Pani starosta i pan starosta postawili sobie za cel, żeby ta historia nadal trwała i żeby była coraz lepsza. I to się udało. (…) Życzę Wam, by ten dom Warsztatu Terapii Zajęciowej tętnił życiem każdego dnia, żeby po przekroczeniu tego progu, uśmiech sam pojawiał się na buzi, żebyście zawsze znajdywali tu wspaniałych przyjaciół, żeby ta atmosfera, ci ludzie byli tu uzupełnieniem miłości i ciepła, które macie w swoich rodzinach, i żebyście chcieli tu wracać – tego z całego serca życzę, wierząc głęboko, że piszemy kolejne rozdziały, kolejne strony fantastycznej kroniki wyjątkowego miejsca na mapie Sochaczewa – Warsztatu Terapii Zajęciowej z cudownymi, wspaniałymi uczestnikami – mówił podczas uroczystości w WTZ poseł Maciej Małecki.

W tak ważnym i zacnym wydarzeniu wśród licznie przybyłych samorządowców, byłych kierowników i kadry WTZ, dyrektorów placówek oświatowych, edukacyjnych i pomocowych samorząd powiatowy reprezentowali: Jolanta Gonta, starosta sochaczewski; Jan Łopata, wiceprzewodniczący Rady Powiatu a także Tadeusz Głuchowski, wicestarosta; Anna Pawłowska – członek Zarządu Powiatu oraz Daniel Janiak, przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu. Obecna była także Teresa Pawelak, skarbnik powiatu i Katarzyna Kajak, dyrektor PCPR-u. Poświęcenia placówki dokonał proboszcz ks. Józef Staszewski.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

fot. Bogumiła Nowak

Share this content:

Opublikuj komentarz