Będzie remontowana wikariatka

Będzie remontowana wikariatka

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kampinosie to nie tylko kościół, ale też obiekty do niej przynależne, w tym budynek murowany tzw. wikariatka. To dom mieszkalny, w którym zakwaterowani są księża – proboszcz i wikary. Budynek wikariatki jest wiekowy i warty zachowania.

Drewniany kościół w Kampinosie znany jest nie tylko mieszkańcom gminy i Mazowsza, ale  tez w całej Polsce i poza jej granicami. Obecna świątynia została wzniesiona w stylu polskiego baroku w latach 1773–1782 z drewna sosnowego podczas wyrębu starodrzewu. Kościół został zaprojektowany przez warszawskiego architekta Lobe, a budowa rozpoczęta dzięki staraniom księdza Jana Forszeta, a ukończona z inicjatywy księdza Jakuba Żegockiego. 15 lipca 1791 roku kościół został konsekrowany. Pomimo burzliwych lat kościół przetrwał do dziś w dobrym stanie. Choć na przełomie XIX i XX wieku planowano zastąpienie stojącego do dziś kościoła XVIII-wiecznego nową, murowaną, neogotycką trójnawową świątynią na planie krzyża łacińskiego na 1200 wiernych, to inwestycja nie doszła do skutku. W tym czasie udało się jedynie zbudować na bazie wcześniejszych budynków – wikariatkę, czyli dom dla księży. W 1929 roku świątynia została podmurowana, a 6 lat później kościół otrzymał oszalowanie zewnętrzne i pokrycie blachą. Przed frontonem kościoła znajduje się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem ufundowana w 1865 roku, a na prawo od kościoła znajduje się drewniana dzwonnica.

Od lat wikariatka w Kampinosie nie była remontowana, wskutek czego stopniowo popadała w ruinę. Inwestowano przede wszystkim w zabytkowy kościół, by nabrał blasku. Sprawę wikariatki odkładano na później, ale remontu nie da się odkładać w nieskończoność. Budynek jest mocno zniszczony i konieczna jest jego generalna naprawa.

Podejmujemy niełatwe z pewnością zadanie przywrócenia do życia naszej tzw. wikariatki.

Po inwentaryzacji obiektu i ekspertyzach geologicznych i budowlanych przyszedł czas na wzmocnienie, osuszenie i izolację fundamentów i cały zestaw projektów architektonicznych do dalszych prac – mówi ks. Bogusław Zalewski, proboszcz kampinoskiej parafii.

Jednocześnie proponuje, że jeśli ktoś chciałby podjąć się tanio, szybko i solidnie realizacji tego projektu to powinien na linku bip.kampinos.pl/art./id/8804 poznać szczegóły planów i warunki realizacji tego zadania. Ks. Zalewskiemu zależy na czasie, gdyż chciałby, by przed zimą obiekt odpowiednio zabezpieczyć. To pozwoli zmniejszyć koszty funkcjonowania wikariatki. Jak wygląda ten budynek, proponuje obejrzeć na zdjęciach z początku 2024 roku. Trudno wyobrazić sobie mieszkanie w takich warunkach. O ile latem jest znośnie, to zimą z pewnością nie do pozazdroszczenia.

Fot. Parafia NMP Kampinos

Share this content:

Opublikuj komentarz