Cześć i chwała Bohaterom

Cześć i chwała Bohaterom

1 sierpnia o godz. 17.00 mieszkańcy Warszawy oddają hołd bohaterom. Godzina W – 1 sierpnia, również Sochaczew wzorem innych miast w Polsce uczcił pamięć bohaterów walczącej stolicy. W tym roku 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zgromadziła w minione, czwartkowe popołudnie na placu Kościuszki mieszkańców, samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych. Uroczystości zaplanowane na ten i kolejne dni miały wyjątkowy charakter i oprawę wojskową. Szczególnym wydarzeniem było przekazanie na placu na ręce burmistrza Daniela Janiaka oryginalnej powstańczej opaski od rodziny Lucyny Winnickiej pseudonim „Grom”. Trafiła ona do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. To wyjątkowo cenny dar, który pokazuje zaangażowanie i waleczność Polaków w walce z Niemcami o wolność i niepodległość naszego narodu.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Mimo bohaterskiego oporu stawianego Niemcom, zryw upadł na początku października 1944 roku. Niemcy za ten zryw nad wyraz krwawo mścili się na Polakach, ludności cywilnej szczególnie za to, że ośmielili się im przeciwstawić.

W Powstaniu walczyło, w różnym czasie, około 50 tysięcy Powstańców. Największą wartość bojową przedstawiały oddziały Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (Kedywu). Wielu uczestników nie miało żadnego doświadczenia lub tylko niewielkie na froncie (np. walczyli podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 roku). Powstańcy nie dysponowali także dobrym uzbrojeniem, jednak walczyli do ostatnich sił.

Udział w Powstaniu Warszawskim mieli też mieszkańcy Sochaczewa i gmin ościennych, o czym w swym wykładzie mówił Jakub Wojewoda, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, historyk. W swych wystąpieniach zarówno burmistrz Daniel Janiak, jak i poseł na Sejm RP Maciej Małecki czy Michał Orliński, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego podkreślali, jak ważna to jest dziś dla nas – Polaków uroczystość, jak ważna jest pamięć o bohaterach, lekcja, z której powinniśmy wyciągnąć wnioski – walcząc cały czas o niepodległość naszego kraju, bo różne wydarzenia w kraju i w Europie w ostatnich czasach, niestety nie napawają nas optymizmem.

Samorząd powiatowy w czwartkowych uroczystościach reprezentowała Jolanta Gonta, starosta sochaczewski i wicestarosta Anna Pawłowska, które również wraz z delegacją złożyły wiązankę kwiatów pod tablicą, upamiętniającą żołnierzy VIII obwodu Sochaczew „Skowronek”  ZWZ Armii Krajowej, umieszczonej na fasadzie budynku Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Wśród licznie przybyłych pocztów sztandarowych, były też delegacje z powiatowych szkół ponadpodstawowych.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Share this content:

Opublikuj komentarz