Dzień najpracowitszych samorządowców
Od kilkudziesięciu lat rokrocznie obchodzony w całej Polsce jest dzień sołtysa. W większości przypadków świętowany jest on 11 marca, choć są regiony, gdzie jest on fetowany w maju, czerwcu, a nawet w sierpniu. Lokalnie można napotkać inne daty, jednak w ostatnich latach staje się on coraz popularniejszy w gminach wiejskich.
Święto to ma na celu okazanie wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę, jaką odgrywają na polskiej wsi. Są pierwszym ogniwem lokalnej władzy samorządowej. Ich rola jest nieoceniona – przekazują mieszkańcom informacje, zbierają podatki, zabiegają o fundusze na organizację imprez na terenie swych wsi.
Z okazji tego święta w organizowane są spotkania, biesiady i konkursy, a na wielu oficjalnych stronach internetowych urzędów gminy i miasta składane są życzenia od wójtów i przedstawicieli organizacji rolniczych oraz władz państwowych. Wręczane są też upominki sołtysom dla ich sołectw na organizację imprez. Czasami sołtysi dostają teczki konferencyjne na dokumenty czy aparaty fotograficzne, by mogli dokumentować działania podległych im sołectw. Są też organizowane wyjazdy integracyjne i wycieczki. Bywa, że lokalne media organizują konkursy na najlepszego lub najpopularniejszego sołtysa z możliwością głosowania internetowego.
W tym roku 11 marca sołtysom przekazał Wojciech Legawiec, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie.
– To sołtysi są najbliżej mieszkańców wsi, najlepiej znają ich problemy, potrzeby i oczekiwania. Ta wiedza w połączeniu z kapitałem społecznego zaufania sprawia, że są liderami wiejskich społeczności.
Pełnienie roli opiekuna i gospodarza wsi wymaga wielkiego zaangażowania, nielimitowanych godzin pracy, umiejętności integrowania mieszkańców, włączania ich w decydowanie o sprawach dla nich najważniejszych. To od sołtysa, który jest reprezentantem interesów sołeckich wspólnot, zależy także, jak wiele z ich postulatów znajdzie akceptację u władz gminnych i zostanie zrealizowanych – mówił Wojciech Legawiec.
Jak zaznaczył ARiMR ma na to środki finansowe w ramach różnych programów pomocowych, a sołtysi wiedzę o tym wsparciu, bo to właśnie oni są pierwszym źródłem informacji dla rolników.
– Wszystkim życzę dobrego zdrowia, satysfakcji z pełnionej funkcji, optymizmu i siły na każdy dzień oraz wielu sukcesów w życiu zawodowym i powodzenia w życiu prywatnym – dodał prezes ARiMR.
Na terenie powiatu sochaczewskiego o święcie sołtysa pamiętali wszyscy wójtowie gmin i przedstawiciele organizacji rolniczych, sołtysi odebrali życzenia sukcesów w swej pracy i zdrowia od przedstawicieli lokalnego KRUS oraz oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bielicach.
Sołtysi doczekali się nawet swojego pomnika dedykowanego wszystkim sołtysem w Polsce. Stanął on w Wąchocku. To jedyny, jak na razie pomnik dla sołtysów.
Fot. Pixabay
Share this content:
Opublikuj komentarz