Jaśniej, bezpieczniej i oszczędnie
Zapowiadany pół roku temu bardzo ważny projekt w końcu doczeka się realizacji. Na ostatniej sesji, w piątek 21 czerwca, rada miejska wyraziła zgodę dla przedsięwzięcia Rozświetlamy Sochaczew, zakładającego wymianę oświetlenia ulicznego.
Do wymiany zakwalifikowano 2631 energochłonnych opraw sodowych i rtęciowych na wykonane w technologii LED, sterowane zdalnie systemem do zarządzania oświetleniem. To powszechna praktyka we wszystkich miastach, że lampy sodowe i rtęciowe znikają z ulic, bo porównywalną ilość światła można uzyskać z ledów pobierających nawet pięć razy mniej energii. Ledy mają jeszcze jedną zaletę, działają znacznie dłużej niż oprawy sodowe.
Sochaczew w ramach dziewiątej edycji Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, poświęconego modernizacji oświetlenia ulicznego, już w grudniu ubiegłego roku, pozyskał bezzwrotną dotację w wysokości 4 mln zł, pokrywającą 80 proc. wartości wspomnianej inwestycji. Warunkiem przystąpienia do jej realizacji było pokazanie wkładu własnego samorządu. Na ostatniej sesji radni ustalili finansowanie zadania, dokonując zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz uchwale budżetowej. Inwestycja zakończy się w 2025 roku.
– Bardzo dziękuję radnym za zgodę na tę ważną inwestycję. Projekt ten czekał pół roku, na ustalenie finansowania uchwałą rady. Nie chcieliśmy dopuścić do konieczności zwrotu 4 mln pozyskanej dotacji. Warto jednak podkreślić, że oprawy lamp wymieniają obecnie samorządy w całej Polsce. Wzrost popytu na dany produkt automatycznie podnosi jego cenę, takie są prawa rynku. Mam nadzieję, że pięć milionów wystarczy na pokrycie całego zakresu planowanej inwestycji i nie będziemy musieli szukać dodatkowych środków. Jak będzie w rzeczywistości pokaże rozstrzygnięcie przetargu, który niebawem ogłaszamy – mówi burmistrz Daniel Janiak.
Skalę planowanego przedsięwzięcia najlepiej obrazują liczby. W naszym mieście jest ponad 4500 lamp ulicznych. W ostatnich latach, głównie w ramach kompleksowej przebudowy dróg, miasto wymieniło około tysiąca starych opraw, zaczynając w pierwszej kolejności od tych o mocy 250W lub nawet 400W. Wymiana kolejnych ponad 2600 opraw znacznie pełną modernizację oświetlenia ulicznego, co wpłynie na poprawę komfortu życia i bezpieczeństwa mieszkańców, przy uwzględnieniu aspektów ekologicznych.
Efektem wymiany opraw lamp będzie obniżenie energochłonności oświetlenia poprzez redukcję mocy opraw świetlnych o minimum 50 proc. Co ważne, ledy pobierają znacznie mniej prądu, ale odpowiednio dobrane z powodzeniem spełniają obowiązujące w Polsce normy dotyczące oświetlenia dróg.
– Jest to oczywiście zależne od pory roku, ale uśredniając, wydajemy na energię elektryczną potrzebną do oświetlenia ulic, skwerów i parków ponad 100 tys. zł miesięcznie. Jak zatem łatwo policzyć inwestycja pozwoli miastu każdego roku zaoszczędzić dużo pieniędzy – mówi zastępca burmistrza Stanisław Wachowski.
(mf)/UM
Share this content:
Opublikuj komentarz