KOCHAM MOJĄ ULICĘ – CZĘŚĆ XXIV
BUDOWNICZOWIE DRÓG I MOSTÓW
W dzisiejszym odcinku „Kocham moją ulicę” przypominamy cichych bohaterów, dzięki którym udało się odbudować zniszczone podczas II Wojny Światowej mosty i drogi na terenie naszego powiatu. Są nimi pracownicy Rejonu Eksploatacji Dróg Publicznych w Sochaczewie.
Kolejny ciekawy zestaw fotografii przyniosła do naszej redakcji Romana Bielecka, córka Antoniego Kaliniaka, urodzonego w 1919 roku, który około 1955 roku zamieszkał wraz z rodziną pod Sochaczewem i przez długie lata pracował w transporcie. Był zatrudniony w Rejonie Eksploatacji Dróg Publicznych (jednostki tworzono w latach 1951-52), w bazie Powiatowych Zarządów Drogowych, które były podległe Centralnemu Zarządowi Dróg Publicznych), w towarowym oddziale PKS, a pod koniec pracy zawodowej w jednostce wojskowej w Bielicach.
– Na zdjęciach wykonanych w latach 60’ jest mój tata, jego współpracownicy, wszyscy związani z Rejonem Eksploatacji Dróg Publicznych mieszczącym się w pobliżu stacji PKP oraz PKS-em towarowym, nie autobusowym. PKS w tych czasach przewoził najróżniejsze ładunki. To był okres odbudowy kraju, budowy nowych dróg. Sochaczewski PKS miał olbrzymie samochody do transportu ciężkiego towaru – mówi Romana Bielecka.
Lata po II Wojnie Światowej od 1945 do 1952 r. to okres odbudowy zniszczonych, nieprzejezdnych w 30 procentach dróg i ponad 50 procent mostów. Rejon Eksploatacji Dróg i PKS miały zatem co robić.
– Dwie dziewczynki na zdjęciu numer 1 to ja, Romana i moja siostra Marta. Stoimy przy samochodzie, którym jeździł nasz tata. Pod Sochaczewem rodzice zamieszkali w 1954 lub 1955 roku. Mam tu sześć, może siedem lat, zatem fotografia pochodzi z ok. 1960 roku. Tego dnia tata przywiózł nas na wycieczkę, żeby pokazać czym jeździ – wspomina Romana Bielecka.
– Mężczyzna przy samochodzie, na zdjęciu numer 2, to jest mój tata (2). Przeżył 65 lat, zmarł w 1984 roku, gdy miałam 30 lat, a w tym wieku człowiek mało interesuje się przeszłością, historią swojej rodziny. To przychodzi z wiekiem. Mężczyzna oparty o samochód, palący papierosa – zdjęcie numer 3 – to może być pan Nowowierski albo Sierociński, bo takie nazwiska najczęściej padały w rozmowach z tatą o jego współpracownikach. Niestety nie mam już kogo zapytać o ludzi uwiecznionych na fotografiach. Może jednak ktoś z nich żyje, albo rodzina rozpozna swoich bliskich – dodaje Romana Bielecka.
Ciekawe jest też zdjęcie numer 4 z grupą pracowników opartych o ciężarówkę. Pod nogami bruk, w tle zadbany budynek. To budynek Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, a zdjęcie zostało wykonane od strony ulicy Grabskiego (dawniej ul. Świerczewskiego). Zdjęcia mają wymiar historycznie nie tylko dlatego że przedstawiają zapomnianą historię Rejonu Eksploatacji Dróg Publicznych w Sochaczewie. Widzimy na nich również legendarne amerykańskie ciężarówki studebaker, które woziły zaopatrzenie dla wojsk alianckich, Armii Czerwonej oraz Wojska Polskiego podczas II Wojny Światowej, a po jej zakończeniu trafiły m.in. do REDP w Sochaczewie. Na jednej z fotografii widzimy również stara 21 oraz legendarnego „ogórka”, czyli jelcza 043.
Należy również wspomnieć o tym, że początkowo siedziba Rejonu Eksploatacji Dróg Publicznych w Sochaczewie mieściła się przy ulicy Licealnej 18, a dokładanie w miejscu gdzie obecnie znajduje się pawilon wystawienniczy Muzeum Kolejki i Wąskotorowej. Natomiast pod koniec lat sześćdziesiątych Rejon został przeniesiony na ulicę Kusocińskiego. Jego zabudowania przetrwała do dnia dzisiejszego i znajdują się na tyłach Powiatowego Urzędu Pracy, który mieści się byłym biurowcu REDP.
Podpisy pod zdjęcia
Zdjęcie nr 1 główne: Dwie dziewczynki na zdjęciu to pani Romana i jej siostra Marta. Stoją przy samochodzie, którym jeździł ich tata – Antoni Kaliniak. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Romany Bieleckiej.
Zdjęcie nr 2: Antoni Kaliniak obok swojej ciężarówki. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Romany Bieleckiej.
Zdjęcie nr 3: Pan Nowowierski albo Sierociński przy samochodzie ciężarowym star 21. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Romany Bieleckiej.
Zdjęcie nr 4: Pracownicy Rejonu Eksploatacji Dróg Publicznych przed budynkiem Urzędem Miejskiego w Sochaczewie, początek lat sześćdziesiątych XX wieku. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Romany Bieleckiej.
Zdjęcie nr 5: Pracownicy REDP przed bramą wjazdową na teren bazy przy ulicy Licealnej początek lat sześćdziesiątych XX wieku. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Romany Bieleckiej.
Zdjęcie nr 6: Pracownicy REDP podczas przeglądu „ogórka”, czyli autobusu jelcz 043. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Romany Bieleckiej.
Zdjęcie nr 7: Pracownicy REDP przed jednym z studebakerów, będących na wyposażeniu rejonu. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Romany Bieleckiej.
Share this content:
Opublikuj komentarz