Kolejne działania Policji i WOPR
W sierpniu kolejny funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie przeprowadzili wspólne działania z Sochaczewskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Kontrolowali trzeźwość kajakarzy i bezpieczeństwo wszystkich osób wypoczywających nad wodą.
Najbliższe dni zapowiadają się znów upalne i zapewne w wolnych chwilach wiele osób zdecyduje się na spędzenie wolnego czasu w kajaku. To świetny sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków. Mimo wielokrotnych apeli policji o odpowiedzialne zachowanie, co roku na polskich wodach dochodzi do tragicznych albo bardzo niebezpiecznych zdarzeń wynikających z lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Chcąc zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym nad wodą, w ubiegłym roku KPP w Sochaczewie podpisała porozumienie z sochaczewskim WOPR, które zobowiązuje strony do skoordynowanych działań. Policjanci i ratownicy już kolejny raz wsiedli do łódek i wypłynęli na Bzurę. Podczas kilkugodzinnych akcji przeprowadzili 25 kontroli trzeźwości, wszystkie osoby były trzeźwe. Policja przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, zabronione jest prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Za to wykroczenie grozi kara grzywny. Jednak to nie mandat jest tu ważny. Dla policjantów zawsze najważniejsze będzie życie i zdrowie. Mandat można zapłacić, ale nikomu nie da się przywrócić życia.
Pływanie kajakiem pod wpływem alkoholu, oprócz tego, że jest niebezpieczne, stanowi również wykroczenie zagrożone grzywną w wysokości 500 zł.
Jeśli ktoś pierwszy raz bierze udział w spływie, to niech płynie z doświadczonym kajakarzem.
Na kajaku bez względu na umiejętności pływackie kamizelki asekuracyjne są podstawą. Choć nie zawsze wygodne to warto je nosić w trakcie pływania kajakiem. Trzeba także dopilnować aby dzieci je miały. Kamizelki muszą odpowiadać ich wzrostowi i być odpowiednio zabezpieczone. W kajaku powinno znaleźć się miejsce na apteczkę i bojkę ratunkową. Nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś może potrzebować pomocy. Spływ kajakowy zawsze trzeba kończyć przed zmierzchem. Później nie widać przeszkód w wodzie, wirów, wystających kamieni lub powalonych drzew. Nie wolno bujać kajakiem, nie wywracajcie go, podczas spływu nie należy stawać w nim na prostych nogach.
Warto też kontrolować pogodę. Jeśli zauważy się, że zbliżają się niekorzystnie warunki pogodowe (duży wiatr, burza czy silna nawałnica z deszczem), czas na zakończenie spływu. Nie należy wypływać kajakiem przy dużym wietrze, burzy bo to stwarzanie dodatkowego niebezpieczeństwa i zagrożenia zdrowia i życia.
Trzeba też pamiętać, aby nie niszczyć roślinności i nie hałasować. Nie wyrzucać śmieci do wody – butelek, puszek, opakowań i niedopałków.
Fot. KPP Sochaczew
Share this content:
Opublikuj komentarz