Leki wycofane z obiegu

Leki wycofane z obiegu

MAZOWSZE Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował 23 lipca nowy komunikat w sprawie. wycofanych lub wstrzymanych w obrocie leków. Tym razem jest to lek na serce, a kilka dni wcześniej popularny specyfik na ból i gorączkę zawierający paracetamol. Warto sprawdzić czy nie ma się tych leków w domowych apteczkach.

Listę leków, których nie powinno się brać dostępna jest na stronach Inspektoratu Farmaceutycznego. W ostatnim czasie wycofano lub wstrzymano ze sprzedaży kilkadziesiąt serii leków. Niektóre to ratujące życie, inne działają wspomagające. Niezależnie od przeznaczenia leku, decyzje Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oznaczają, że danych substancji nie można zażywać, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Warto więc zapoznać się z listą tych leków. Co prawda nie kupi się ich w aptece, ale można mieć uje jeszcze w domu.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny decyzje o wycofywaniu leków, bądź wstrzymywaniu ich w obrocie wynikają z nadzoru na jakością produktów leczniczych. Obejmuje on kontrolowanie aptek i innych jednostek prowadzących obrót detaliczny i hurtowy produktami leczniczymi, warunków transportu, przeładunku i przechowywania tych produktów, a także właściwego oznakowania i reklamy produktów leczniczych.

Do głównych zadań GIF należy: wycofanie, wstrzymanie, zastosowanie produktów leczniczych w zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach, hurtowniach farmaceutycznych, aptekach, punktach aptecznych oraz w sklepach zielarsko-medycznych. Wstrzymanie lub wycofanie produktów z hurtowni farmaceutycznych i aptek ogólnodostępnych w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia o danym produkcie, że jest niedopuszczony, niedozwolony lub nie stanowi wymagań jakościowych do obrotu w sprzedaży na terenie całego kraju.

GIF może wycofać lek lub jego konkretną partię na przykład z powodu, gdy w składzie znajduje się nielegalna lub szkodliwa substancja, zbyt wysoki poziom zanieczyszczenia przynajmniej jednej z substancji lub złego przechowywania i braku spełnienia wymagań jakościowych.

Więcej informacji na: Główny Inspektor – www.gov.pl/web/gif/komunikaty. Skontaktuj się z GIF (22) 635 99 66, Czynna w dni robocze w godzinach 8.15-16.15

Oprac. BN

Fot. Pixabay

Share this content:

Opublikuj komentarz