Ministerstwo Zdrowia rekomenduje szczepienia

Ministerstwo Zdrowia rekomenduje szczepienia

W tym roku sezon infekcyjny zaczął się nieco wcześniej, co widać już po rosnącej liczbie przypadków Covid-19 na terenie całego kraju. Najwięcej ich jest na Mazowszu. Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia poinformował, że szczyt zachorowań może się przesunąć i prawdopodobnie przypadnie na połowę października.

Podobnie jak w ubiegłych latach jesień to nie tylko powrót koronawirusa, ale też grypy. W tym roku po raz pierwszy rozmiary epidemii przybiera krztusiec, czyli koklusz, choroba niemal masowa do lat 80. ub. wieku. Jednak wskutek nie szczepienia dzieci, lekarze obserwują powrót kokluszu oraz odry.

Szczepienie na koronawirusa jest za darmo i nie potrzeba na nie recepty. Natomiast na grypę jest refundowane w 50 procentach, a dla wybranych grup darmowe. Warto rozważyć też dawkę przypominającą preparatu na krztusiec. Rekomenduje się przyjęcie jej raz na 10 lat, nie wyłączając dorosłych. Co do covid-19 część epidemiologów łącznie z szefem Głównego Inspektoratu Sanitarnego apeluje, by wrócić bo maseczek i szczepić się ochronnie dawka przypominającą. Te szczenienia są gratis, a skierowanie na nie można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Zaszczepić można się w przychodni lub szpitalu. Szczepienia oferują też niektóre apteki (dla osób powyżej 18. roku życia).

Ministerstwo Zdrowia rekomenduje szczepienie dorosłych preparatem Nuvaxovid XBB.1.5. Koncerny farmaceutyczne pracują nad szczepionką skojarzoną, przeciwko Covid-19 i grypie. Firma Moderna w czerwcu ogłosiła, że wypracowała preparat mRNA-1083, ale nie jest on jeszcze dostępny w Polsce. Podobno ta nowa szczepionka nie tylko chroni przed dwoma chorobami jednocześnie, ale też pacjenci wykazują lepszą odporność immunologiczną niż osoby zaszczepione dwoma oddzielnymi preparatami. Jednak w tym przypadku na nowy preparat trzeba poczekać do przyszłego roku.

Na grypę zalecane są zaszczepienia preparatami Influvac i Vaxigrip. Dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz osób w wieku 65 lat i więcej szczepienia są bezpłatne. Za darmo na grypę zaszczepią się też kobiety w ciąży. Pozostałe osoby mogą skorzystać z 50-procentowego rabatu. Niezależnie od wybranej szczepionki jej cena po uwzględnieniu refundacji wynosi 26,38 zł. By zaszczepić się na grypę, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, uzyskać kwalifikację do szczepienia i receptę. Następnie wykupić preparat w aptece i zgłosić się z nim na szczepienie do placówki POZ. W części aptek też można się zaszczepić, ale już odpłatnie. Za darmo preparat zostanie podany w aptece osobom powyżej 65 roku życia. Serwis gdziepolek.pl, wskazuje, że obecnie nie powinno być problemów z dostępnością obu preparatów. Zabraknie natomiast preparatu Fluenz Tetra, donosowej szczepionki przeciw grypie dla dzieci i młodzieży, której nie obejmowała refundacja.

Oprac. BN

fot.pixabay

Share this content:

Opublikuj komentarz