Morowe Panny w obiektywie
Już za kilka dni Świetlica Wiejska w Żdżarowie będzie miejscem wydarzenia artystyczno-patriotycznego. Pierwszego sierpnia o godzinie W rozpocznie się tam wernisaż wystawy „Morowe Panny 2″. Autorem fotografii, które zostaną zaprezentowane jest nasz kolega redakcyjny, dziennikarz i fotoreporter Tomasz Ertman.
– Wystawa „Morowe Panny 2″ jest kontynuacją opowieści o kobietach i dziewczętach, które walczyły w Powstaniu Warszawskim. Pierwszą próbę podjąłem siedem lat temu. Ten projekt rozpocząłem dwa lata temu. Było z nim bardzo dużo pracy, gdyż w osiemdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zaprezentuję nie mniej niż 80 fotografii. Podzielone one będą na cztery „tematy” – portret, życie codzienne, walka, poddanie i śmierć. Jestem obarczony powstaniem, gdyż miałem możliwość bezpośredniej rozmowy o nim z jego uczestnikami. Każda z tych osób miała swoją małą powstańczą historię. Większość z nich różniła się od oficjalnej wersji podawanej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Czuję, że w stosunku do tych ludzi mam olbrzymi dług do spłacenia i staram się go w ten sposób zmniejszy – powiedział na temat wystawy Tomasz Ertman.
Zaznaczyć trzeba, że wystawa nie będzie pierwszą w artystycznym życiu Tomasza Ertmana. Morowe Panny 2, to 7 wystawa indywidualna (w sumie 23). Poza tym na koncie sochaczewskiego fotografika są zdjęcia w książkach (ks. Andrzej Szpak „Idź Mojżeszu”, „Bokserki” Sylwii Chutnik, „Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków 1993 – 2017” oraz „Lubię rozmawiać” Jolanty Śmielak-Sosnowskiej), na okładkach płyt („Wzór” zespołu JIMB, Piotr Krupski & Friends „Electronic Worlds”), w kalendarzu e-Sochaczew 2023 i na plakacie Grupy Teatralnej Rezonans Myśli do spektaklu „No i … kaplica”. Do osiągnięć należy zaliczyć fotografię opublikowaną w Modelenland Magazine (styczeń 2019) oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Portret 2022”. Sochaczewski fotografik często angażuje się w działalność charytatywną przekazując na licytacje swoje prace lub sesje fotograficzne.
Tomasz Ertman ma na swoim koncie ponad 350 sesji i pracę z około 200 modelkami i modelami. Przed jego obiektywem znaleźli się między innymi: Rita Weinar (Benia z serialu Lombard), Monika Kocielna, Justyna Berg, Alyona Zozulia, Sara Nowakowska, Anna Wylot, Kinga Grzybowska, Władysław Komendarek, Maurycy Wolf, Leszek Wypych, Meyson oraz Mateusz Samborski.
Spytany o to dlaczego wystawy nie będzie w Sochaczewie odpowiedział: – Pierwotnie wystawa miała mieć wernisaż 1.08.2024 w sochaczewskim Muzeum Pola Bitwy nad Bzurą. Do kalendarza zostałem wpisany już w 2022 roku. O tym, że niestety wystawa się nie odbędzie dowiedziałem się od dyrektora muzeum kilka tygodni temu. Należę do tych ludzi, którzy się łatwo nie poddają. Jak pojawiają się problemy, to starają się je rozwiązywać. Propozycja wystawy okazała się na tyle dobra, że otrzymałem patronat honorowy od Posła Ziemi Sochaczewskiej Mirosława Adama Orlińskiego. Nowy Wójt gminy Sochaczew Dariusz Krupa zgodził się na zorganizowanie wystawy w Żdżarowie. Moje zdjęcia pojawią się jeszcze w Młodzieszynie (dziękuję za propozycję od pani wójt Moniki Pietrzyk), Andrzejowie Duranowskim (dziękuję za zaproszenie od Sebastiana Figata) oraz Sochaczewie. Wspólnymi siłami udało się osiągnąć porozumienie z władzami miasta i fotografie pojawią się w moim rodzinnym mieście z czego bardzo się cieszę. Lista miejsc nie jest jeszcze zamknięta. Za pośrednictwem Tygodnika Sochaczewskiego dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli w dokończeniu fotograficznego projektu oraz zorganizowaniu wystawy.
I co tu więcej napisać można? Tylko tyle – niech przemówią obrazy.
Fot. Tomasz Ertman
Share this content:
Opublikuj komentarz