Mural przedstawiający historie Iłowa jest już gotowy
Rok bieżący jest rokiem szczególnym dla Iłowa z powodu obchodów Jubileuszu 800-lecia pierwszej wzmianki o Iłowie. Dla uczczenia tej ważnej historycznej rocznicy na bocznej ścianie budynku Urzędu Gminy Iłów powstał mural upamiętniający bogatą historię Iłowa.
Inspiracją do opracowania projektu były prace konkursowe zgłoszone do konkursu ogłoszonego przez Wójta Gminy Iłów pod koniec ubiegłego roku. Mural został namalowany przez Irinę Koczarginę – Sienkiewicz oraz Tomasza Sienkiewicza. Przedstawia najważniejsze daty i miejsca związane z historią Iłowa. Dzieło od pierwszych szkiców przyciągało uwagę mieszkańców.
Bardzo dziękujemy wykonawcom za włożone serce w realizację przedsięwzięcia, szczególne zaangażowanie i podejście do projektu.
Szczególne podziękowania należą się również darczyńcom, którzy dzięki swojej ofiarności przyczynili się do upamiętnienia bogatej historii Iłowa.
Trzeci etap iłowskich wakacji – pojawiło się wiele atrakcji
W poniedziałek 29 lipca uczestnicy zajęć z GOK i GBP wzięli udział w manualnej zabawie, która polegała na wykonaniu piórników. Własnoręczne wykonane ozdoby cieszyły oko i stały się wyjątkową i praktyczną pamiątką. We wtorek 30 lipca podopieczni obu instytucji wyruszyli na „spacer
w koronach drzew w Parku Dolina Wkry” w Pomiechówku. Podniebny spacer okazał się atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy dołączyli do kolejnej rodzinnej wycieczki.
Spacerując kładką o długości 200 m zawieszoną na wysokości od 2,5 m do 6,8 m nad ziemią uczestnicy mogli obcować z przyrodą w najczystszej postaci. Z wieży widokowej podziwiali łąkę motyli oraz unikatowe wiklinowe modele zwierząt. Tego dnia jeszcze udało się zwiedzić Farmę Goławice. Nie zabrakło interesujących opowieści o znajdujących się tam zwierzętach – kapibarach, osłach, kucykach, wiewiórkach, lemurach, małpach, kangurach, wydrach, papużkach, owcach, sowach, emu, pieskach preriowych, szopach praczach, jeżozwierzach, królikach. Podczas pobytu na farmie pojawiła się okazja do pogłaskania pelikana, wielbłąda, kozy, alpaki, lamy czy… o dziwo, skunksa. Uczestnicy skorzystali też z „piana – party”. Atmosfera była dosłownie gorąca, a kontrolowanym szaleństwom nie było końca.
Następnego dnia odbyła się wycieczka do Parku rozrywki w Julinku. Tu czekało na uczestników wiele atrakcji m.in. strefa z karuzelami, rollercoster, dmuchańce i park linowy. Najważniejszym jednak punktem wycieczki była zabawa w strefie wodnej, z której nie udało się skorzystać podczas pierwszej wizyty w czerwcu.
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego była motywem przewodnim ostatniego dnia wspólnych wakacji. 1 sierpnia na zaproszenie GOK i Biblioteki odpowiedział Jakub Wojewoda – kierownik Muzeum Polskiej Techniki – oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, który wygłosił pasjonującą, 40 minutową prelekcję nt. Powstania Warszawskiego. Dodatkową atrakcją dla uczestników sierpniowych zajęć i przybyłych seniorów z iłowskiego klubu była obecność przedstawicieli grupy rekonstrukcyjnej, którzy zaprezentowali umundurowanie i broń używaną przez odziały powstańcze.
Po prelekcji i pokazie wywiązała się spontaniczna rozmowa, podczas której seniorzy dzielili się swoimi wspomnieniami z tamtego okresu. Niejedna łza zakręciła się w oku. Dzięki wielopokoleniowemu spotkaniu, do którego dołączył również Wójt Gminy Iłów Jan Kraśniewski – dzieci i młodzież mogła na żywo uczestniczyć w wyjątkowej lekcji historii. Tego dnia dla uczestników wakacji panie dyrektor GOK i GBP przygotowały jeszcze inne zadania związane z 80-tą rocznicą Powstania Warszawskiego. Były to tematyczne kolorowanki, quizy wiedzy o Powstaniu Warszawskim i gra terenowa, podczas której można było wykazać się wieloma talentami, sprawnością fizyczną, umiejętnościami, wiedzą i cierpliwością. Na koniec zapalono symboliczne znicze przy jednym z obelisków w Parku 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz grobach żołnierskich na iłowskim cmentarzu. Wszyscy spisali się na medal.
UG
Share this content:
Opublikuj komentarz