Następne wakacje z wodnym placem zabaw
Po otwartej w Dzień Dziecka „Krainie Przygód” wyposażonej w siedemdziesiąt nowych zabawek, będzie to kolejna wyjątkowa atrakcja dla najmłodszych. Ratusz ogłosił przetarg na zaprojektowanie i budowę wodnego placu zabaw na terenie MOSiR. Latem zapewni on maluchom świetną zabawę i ochłodę, wiosną i jesienią będzie można tam przyjść i obejrzeć pokazy woda-światło-dźwięk.
Wodny plac zabaw powstanie na terenie MOSiR, w pobliżu pływali „Orka” i zadaszonego lodowiska. Jego budowa będzie wiązała się z likwidacją części parkingu, ale to nie znaczy, że miejsc ubędzie. Nowe pojawią się tuż obok, na placu zajmowanym przez nieczynny skatepark. Parkingiem stanie się także plac, gdzie obecnie znajduje się siłowania plenerowa, zgodnie z planem przeznaczona do przeniesienia w inne miejsce.
– Niecka kąpielowa zostanie wyłożona specjalną, miękką nawierzchnią. Plac wyposażymy w około siedemnaście zabawek wodnych, w tym obrotowe armatki wodne umożliwiające kierowanie strumieniem wody oraz w parasole wodne. Jeśli autorzy koncepcji zaproponują inne, ciekawsze rozwiązania, ujmiemy je w ostatecznej dokumentacji budowlanej – informuje zastępca burmistrza Stanisław Wachowski.
I dodaje, że na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo, dlatego ratusz bardzo mocno stawia na miękkie nawierzchnie, materiały antypoślizgowe i przepuszczające wodę. Nie tylko w niecce, ale też wokół niej.
– Cały plac zostanie ogrodzony i wyposażony w sześć kamer monitoringu. Woda tryskająca z zabawek, krążąca w obiegu zamkniętym, będzie na bieżąco uzdatniana – zapewnia zastępca burmistrza.
Obok placu stanie nowy budynek zaplecza technicznego z toaletami dla gości. W jego pobliżu znajdziemy kilka przebieralni, dwadzieścia zewnętrznych szafek do przechowywania drobiazgów przez osoby korzystające z placu zabaw oraz punkty umożliwiające opłukanie się po kąpieli.
Woda w letnim basenie będzie podgrzewana, lecz ostateczna decyzja o tym, w jaki sposób, zapadnie na etapie prac nad koncepcją placu. Rozważane jest kilka rozwiązań – przyłączenie do sieci geotermalnej (nitka ciepłociągu już jest ułożona między basenem „Orka” a kotłownią przy ul. Reymonta), dogrzewanie wody z instalacji fotowoltaicznej z bankiem energii, systemem pomp ciepła a także elektryczne ogrzewacze przepływowe. Być może na system złoży się kilka wspomagających się wzajemnie rozwiązań.
Dobrej zabawie zwykle towarzyszy muzyka, więc na placu nie zabraknie sterowanego z basenu Orka systemu nagłośnienia.
– Cały obiekt będzie pozbawiony barier, dostępny dla niepełnosprawnych. Stworzymy przestrzeń bez progów i zawężonych drzwi, z przenośną pętlą indukcyjną dla niesłyszących, oznaczeniami brajlowskimi. Wokół placu staną ławki z oparciami i bez oparć, leżaki, pergole zapewniające cień. To będzie przestrzeń przyjazna dla każdego, kto chce poczuć w sobie dziecko. Mamy też pomysł, jak ciekawie zagospodarować plac poza sezonem, by przez osiem miesięcy nie stał pusty – mówi zastępca burmistrza Kamila Gołaszewska-Kotlarz.
Armatki i parasole wodne jesienią zostaną zdemontowane a ich miejsce zajmą dysze strzelające wodą w górę. Jeśli dodamy do tego zmrok, muzykę i światło, mamy gotowy przepis na kilkunastominutowe zsynchronizowane widowiskowe inscenizacje. W komputerze sterującym wodą, światłami i muzyką można zaprogramować nawet kilkanaście różnych pokazów woda-światło-dźwięk.
Gotowy projekt, wraz z wszystkimi niezbędnymi pozwoleniami i uzgodnieniami, ratusz otrzyma pod koniec roku i wówczas będą mogły ruszyć prace budowlane.
– Na składanie ofert zainteresowane firmy mają czas do 26 czerwca. Jeśli wykonawcę uda się wyłonić w pierwszym przetargu, umowę podpiszemy jeszcze w lipcu, na etapie projektowania i samej budowy nie pojawią się nieprzewidziane problemy, wodny plac zabaw otworzymy w przyszłym roku, tuż przed wakacjami – mówi burmistrz Daniel Janiak.
Inwestycja jest współfinansowana kwotą 1.998.000 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Na jej realizację w Wieloletniej Prognozie Finansowej zabezpieczono 2.418.000 zł.
(daw)/UM
Share this content:
Opublikuj komentarz