Nie daj sobie wbić krzyża

Nie daj sobie wbić krzyża

Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy, 25 lipca policja zainaugurowała ogólnopolską akcję w której zwraca  uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Akcja ta trwa przez cały rok i promowana jest hasłem „Nie daj sobie wbić krzyża”. Stąd też pomysł na nowy policyjny spot, promujący bezpieczeństwo na drogach.

Podróż samochodem to dla zdecydowanej większości najwygodniejszy środek transportu. Z roku na rok rośnie też liczba wypadków motocyklistów. Czasami zdarza się, że te podróże zamiast w domu, kończą się na łuku drogi, w przydrożnym rowie czy na stojącym w pobliżu drzewie. Polska jest nadal krajem przodującym w Europie pod względem wypadków drogowych. Mazowsze z ruchliwymi drogami krajowymi nr 92 i 50, przebiegającymi przez powiat sochaczewski  należy do przodujących w tej niechlubnej statystyce. Nie ma tygodnia by nie doszło na tych dwóch krajówkach do jakiegoś wypadku.

Choć wakacje zbliżają się do końca, to ruch wcale się nie zmniejszy. Będą wakacyjne powroty i większa ruchliwość na drogach spowodowana przemieszczaniem się dzieci i dowozami ich do szkół. Jednocześnie z nastaniem jesieni pogorszą się warunki podróżowania – wcześniej zapadający zmrok, mgły i pierwsze, długotrwałe opady.   

Policjanci przypominają, że każdy z nas jest pieszym, wielu również kierowcami samochodu, motocykla czy roweru, trzeba więc respektować przepisy i zalecenia kierowane do wszystkich użytkowników dróg.

Codziennie na policyjnej mapie wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym pojawia się coraz więcej kropek oznaczających miejsca, w których doszło do tragedii. Tegoroczne dane nie napawają optymizmem. Tylko w tym roku na polskich drogach od początku wakacji, czyli od 21 czerwca (przez około miesiąc) doszło do  2 416 wypadków. Rok temu o tej samej porze  było to 2 291 zdarzeń drogowych. Zatem to wzrost aż o 5,5 procent. W tym roku zginęło na drogach latem 205 osób. W 2023 roku było 209 osób, czyli spadek o 1,9 procent. Ciut lepiej ale nadal zbyt wiele. Z kolei rannych zostało 2 806, co jest wzrostem o 5,6 procent – czyli o 148 osób. Tylko przez ponad miesiąc wakacji zanotowano aż 10 099 osób, które wsiadły za kierownicę po alkoholu. To o 356 osób więcej niż rok wcześniej.

Za każdą z tych liczb stoją łzy, strach o zdrowie i życie najbliższych, czasami też rozpacz po stracie ukochanego dziecka, rodzica, dziadka czy przyjaciela. Może się wydawać, że obowiązujące w naszym kraju przepisy powinny powstrzymać narastającą skalę ludzkich tragedii. Niestety, tak nie jest. To postępowanie każdego z uczestników ruchu drogowego często decyduje nie tylko o naszym, ale też i o cudzym życiu na drodze. Sprawia, że być może kolejny krzyż zostanie wbity w ziemię, że każdego dnia będzie już towarzyszył rodzinie ofiary, ale też i sprawcy nieszczęścia. Tego bezmiaru ludzkiej tragedii nie da się w żaden sposób opisać ani opowiedzieć słowami – mówią policjanci.

Święto patrona wszystkich kierowców uznane za Dzień Bezpiecznego Kierowcy był okazją do zwrócenia szczególnej uwagi, by odwrócić negatywny trend wypadkowy i unaocznić, co robić, by uniknąć tragedii na drogach. Warto zatem zrobić sobie drogowy rachunek sumienia – czy zawsze przestrzega się limitów prędkości, czy zawsze zwraca się uwagę na znaki drogowe, ustępuje pierwszeństwa pieszym.

Chcąc zwrócić uwagę na problem, jakim wciąż jest bezpieczeństwo na polskich drogach w wydziale promocji Komendy Głównej Policji zrodził się pomysł na stworzenie spotu skierowanego do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Powstał on z udziałem słuchaczy kursu podstawowego zawodowego z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Aktorami są funkcjonariusze na co dzień pracujący w biurze komunikacji społecznej KGP. W spocie uczestniczy także Justyna Iskrzycka, reprezentantka Polski w kajakarstwie, medalistka olimpijska, mistrzyni Świata i Europy.

Spot jest emitowany w mediach społecznościowych. Można go też udostępniać na swoich kanałach społecznościowych. Policjanci mają nadzieje, że wywoła chwilę refleksji i zastanowienia się nad naszym postępowaniem i zwrócenia uwagi, że każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Policjanci zalecają, by przed dalszą podróżą sprawdzić, czy samochód jest sprawny, a kierujący wypoczęty, w dobrej formie psychofizycznej, a przede wszystkim trzeźwy. W trakcie jazdy trzeba przestrzegać przepisów ruchu drogowego, zachować właściwą, dopuszczalną prędkość na danym odcinku drogi, zachować bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu i przestrzegać przepisów dotyczących wyprzedzania. Powinny być zapięte pasy bezpieczeństwa oraz właściwe przewożone dzieci. Podczas jazdy nie można rozmawiać przez telefon trzymając go przy uchu, a jedynie przez zestaw głośnomówiący.

Oprac. Bogumiła Nowak

Fot. KGP

Share this content:

Opublikuj komentarz