Nie wyrzucaj zwierzaka z domu

Nie wyrzucaj zwierzaka z domu

Policjanci co roku w okresie wakacyjnym zwracają uwagę na zjawisko porzucania zwierząt, najczęściej psów i kotów. Domowi pupile często wyrzucani są z aut lub wywożeni do lasu i pozostawiani na pastwie losu. Policjanci apelują o zapewnienie zwierzętom należytej opieki w wakacje.

Okres urlopowy, to czas wyjazdów i odpoczynku, a jednocześnie najgorszy dla zwierząt, które w letnich miesiącach są najczęściej porzucane i krzywdzone przez swych opiekunów. Za bezinteresowną miłość czworonogów ich właściciele odpłacają się niewdzięcznością i agresją. Policja jednak przypomina, porzucenie zwierzęcia jest przestępstwem.

Ma to po części związek z tym, że nie wszyscy podjęli odpowiedzialną decyzję o posiadaniu zwierzęcia. Często niektórym brak wiedzy jak należy się nim opiekować oraz jakie obowiązki są z tym związane. Często bywa, że ktoś dostaje zwierzaka w prezencie. Osoba obdarowana, gdy pupil zaczyna sprawiać kłopot lub staje się niewygodnym balastem komplikującym wyjazd na wakacje –najczęściej się go pozbywa.

Właśnie w wakacje domowe zwierzęta stają się prawdziwym utrapieniem, gdy okazuje się, że na letni wypoczynek nie możemy zabrać psa czy kota, a właściciel, który nie może lub też nie stara się nawet znaleźć mu opieki, wywozi swojego pupila i porzuca. To najgorsze z możliwych rozwiązanie.

Policja przypomina, że porzucenie zwierzęcia przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest prawnie uznane za znęcanie się nad zwierzęciem. Przez ten czyn należy rozumieć świadome zadawanie bólu lub cierpień, w szczególności zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, bicie, przeciążanie ich, czy transport powodujący ich zbędne cierpienie i stres, a także złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt. Pod znęcanie podciągnięte jest też utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania. W tym przypadku w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach i klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji, stosowanie okrutnych metod w chowie lub hodowli.

Zdecydowanie też rodzajem znęcania się jest organizowanie walk zwierząt, wystawianie ich na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają ich zdrowiu lub życiu oraz utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody.

Policja informuje, że jeśli widzi się jak ktoś porzuca zwierzę albo wyjechał i pozostawił je bez opieki oraz nikt do niego nie zagląda, ewentualnie zwierzę zostało przywiązane do drzewa, błąka się, wygląda na zagubione, a także w innych przypadkach, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda – trzeba zawiadomić policję, straż miejską, czy inne odpowiednie służby.

Trzeba pamiętać, że zwierzę, jak każda żywa istota czuje, przeżywa traumy i stresy, cierpi odrzucenie i ból.

Przypominamy także o „Zielonej strefie”. To policyjna inicjatywa, która powstała z myślą o ochronie zwierząt i środowiska naturalnego. Wszystkie osoby, które posiadają informacje o znęcaniu się nad zwierzętami powinny skontaktować się z policją i powiadamiać o zagrożeniu – informuje podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja z KPP w Starych Babicach.

Również w KPP w Sochaczewie policjanci przypominają, że istnieje wiele możliwości zadbania o swoich pupili, a pozbawienie ich dachu nad głową to nie tylko przestępstwo, ale też ogromne okrucieństwo.

Fot. Pixabay

Share this content:

Opublikuj komentarz