OCHRONA PODCZAS UPAŁU
Lato jest ulubioną porą roku dla wielu osób. To czas grilowania i weekendów spędzanych na plaży. Aby czerpać z nich prawdziwą radość i przyjemność w dobrym zdrowiu, trzeba nauczyć się właściwej ochrony.
Nawet kiedy temperatura powietrza nie jest szczególnie wysoka, także może dojść do oparzenia słonecznego. Skóra czerwienieje, co wywołuje złe samopoczucie. Na ogół oparzenie słoneczne jest drobną dolegliwością, nawet jeśli na skórze pojawią się bąble, ale oparzenia słoneczne powtarzające się przez wiele lat zwiększają zagrożenie rakiem skóry. Można im zapobiec, używając kremu ochronnego z filtrem orz unikając zbyt długiego przebywania na słońcu.
Organizm zostanie pokonany przez upały i wysoką wilgotność zwłaszcza podczas nadmiernego wysiłku fizycznego. Zastosuj następujące środki ostrożności.
– Dużo pij. Pij nawet wtedy, kiedy nie czujesz pragnienia, żeby uzupełnić cenne płyny. Woda jest najlepsza. Unikaj alkoholu i kofeiny.
– Jedz lekkostrawne pokarmy. Najlepsze są zimne dania, np. sałatki. Jak najrzadziej korzystaj z kuchenki i pieca. uzupełnij sól i składniki mineralne, które tracisz wraz z potem, jedząc lekko osolone pokarmy.
– Unikaj nadmiernego wysiłku. W trakcie ćwiczeń często rób przerwy. Jeśli koniecznie musisz ćwiczyć na świeżym powietrzu podczas upałów, ćwicz rano lub późnym wieczorem i nie wychodź z cienia.
– Noś lekkie, luźne ubrania. Najlepsze są jasne kolory i naturalne włókna, zwłaszcza bawełna. Czapki z daszkiem i kapelusze powinny być na porządku dziennym.
Uwaga! Niektóre leki zwiększają podatność na choroby spowodowane upałem. Należą do nich leki przeciwdepresyjne, leki żoładkowo-jelitowe oraz leki nasercowe.
Małe dzieci, osoby starsze, cierpiące na otyłość, cukrzycę, choroby serca, problemy z ciśnieniem powinny zachować szczególną ostrożność, kiedy w termometrze rtęć podnosi się do góry.
Udar słoneczny. Temperatura ciała bardzo wzrasta. Pocenie może osłabnąć lub ustać. Skóra staje się rozpalona i sucha. Osoba poszkodowana jest zdezorientowana może stracić przytomność.
Należy położyć ją w chłodnym miejscu, wezwać pomoc medyczną.
Hanna Kasztelan
Fot.pixabay
Share this content:
Opublikuj komentarz