Odzież i tekstylia do nowego pojemnika
Od stycznia w całej Polsce zaczynamy segregować odzież i tekstylia. To wynik realizacji unijnych ekodyrektyw. Do domów zostaną dostarczone specjalne worki, a w altankach śmietnikowych znajdziemy nowe pojemniki z napisem „Tekstylia i odzież”. Ratusz szacuje, że co miesiąc uda się odzyskać 5 ton tej frakcji odpadu.
No właśnie, odpadu, tak myśli niemal każdy z nas, ale tekstylia to doskonały materiał do przerobu. Powstają z nich np. materiały do ociepleń w budownictwie, dywaniki, wypełniacze siedzeń w tapicerowanych meblach, produkty do wygłuszania kabin maszyn i samochodów itp. By cenny produkt nie trafiał na wysypisko albo pieca, a tak żywot kończy niemal 90 proc. tekstyliów, należy tę frakcję zbierać oddzielnie, co zaczniemy robić 1 stycznia 2025 roku.
– Zanim cokolwiek wyrzucimy, zachęcam, by dać tekstyliom „drugie życie”, bo ich duża część nadaje się do ponownego wykorzystania. Stare koce, kołdry czy ręczniki chętnie przyjmą schroniska dla zwierząt, ubrania możemy sprzedać na coraz popularniejszych portalach lub wyprzedażach garażowych, albo oddać za darmo potrzebującym. Można popytać w Caritas, Centrum Usług Społecznych, parafii, PCK, zadzwonić do noclegowni – zachęca wiceburmistrz Stanisław Wachowski.
Od 1 stycznia ubrania, bielizna, pościel, firany, zasłony, ścierki, koce muszą trafiać do pojemników lub worków oznaczonych napisem „tekstylia i odzież”. Pojemniki będą dostawiane do wiat śmietnikowych pod koniec grudnia, wtedy też ruszy akcja dostarczania worków do ponad pięciu tysięcy domów na terenie miasta. Specjalny kontener pojawi się również w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych działającym przy oczyszczalni ścieków (al. 600-lecia 69).
Na terenie dużych osiedli m.in. w rejonie ulic 600 lecia, Kochanowskiego, Senatorskiej, Żeromskiego, Staszica, Reymonta, Piłsudskiego, Lotników, Łuszczewskich, Korczaka, Grunwaldzkiej – pojemniki na tekstylia i odzież będą opróżniane raz w tygodniu, z innej zabudowy wielorodzinnej raz na cztery tygodnie, a spod prywatnych domów worki z tekstyliami będą odbierane raz na kwartał.
(daw)/UM
fot.pixabay
Share this content:
Opublikuj komentarz