Otworzył Okno na sztukę
Marcin Hugo-Bader jest doskonale znany nie tylko sochaczewianom, ale daleko poza jego granicami. Jego artystyczne dokonania prezentowane są na licznych wystawach. I nie tylko w Sochaczewie. Jest też znanym animatorem. To dzięki niemu narodził się projekt Okno Sztuki. W tym roku odbyła się już jubileuszowa odsłona tego przedsięwzięcia.
Trudno zliczyć ilu artystów przewinęło się przez plenerowe prezentacje Okna Sztuki. Początki jednak były dość skromne. I nic nie wróżyło takiego sukcesu frekwencyjnego, zarówno po stronie artystów uczestniczących w wakacyjnym Oknie Sztuki, jak i odbiorców.
Początki, jak zaznacza Marcin Hugo-Bader związane są z Akademią eSochaczew, która zaistniała w przestrzeni publicznej na początku 2015 roku. Był to nowy projekt kulturalno-społeczny w Sochaczewie stworzony przez rodzimych artystów.
– Ideę Akademii chciałem przedstawić przez ukazanie jej historii, a przynajmniej tej części historii, która rodziła się w mojej głowie. Nasza Akademia różni się od setek instytucji tego typu, które powstawały na świecie. Pierwszą zawdzięczamy Platonowi. W gaju herosa Akademosa w Atenach nad rzeką Kefisos, w otoczeniu platanów i drzew oliwnych Platon założył swoją szkołę filozoficzną. Akademia przetrwała setki lat, filozofia Platona po dziś dzień ustawia myślenie Zachodniego Świata. Pierwsza akademia była miejscem dla filozoficznej dyskusji, późniejsze zrzeszały przedstawicieli tak filozofii, jak nauki i sztuki. Głównym motorem działania tych instytucji była intelektualna i twórcza otwartość, ale również wysokie wymagania stawiane członkom – wspomniał Andrzej Gąsiorowski, jeden ze współtwórców tego projektu.
W tym gronie jest również Małgorzata Bugalska i właśnie Marcin Hugo-Bader.
To właśnie wtedy pojawiła się idea prezentacji i zetknięcia twórców z odbiorcą.
Jak zaznaczono wtedy, nie ma żadnych ograniczeń co do artystycznej formy, liczyć się będzie jakość artystycznego i intelektualnego przekazu. W Akademii listę twórców otworzył Władysław Komendarek Gudonis. Jak dodali pomysłodawcy projektu będą prezentować najlepszą, najciekawszą twórczość także w bardziej tradycyjnej formie wydawnictw papierowych, a być może też i multimedialnych.
Wakacyjne Okno Sztuki wrosło na stałe już w pejzaż letniego Sochaczewa. Praktycznie każda niedziela wakacji jest spotkaniem ze sztuką. Pojawiają się w Oknie zarówno artyści znani i uznani o zawodowym dorobku, jak i amatorzy, którzy od lat spełniają się w sztuce, jak i tez debiutanci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuką. Ci ostatni zawsze mogą liczyć na dobre słowo i wsparcie Marcina. Nigdy nie krytykuje, ale zachęca i zawsze zaprasza do prezentowania swych prac. Przez 10 lat Okna Sztuki przewinęło się ponad 300 twórców. Niektórzy są niemal od początku wierni tym ekspozycjom. To tu można było zobaczyć prace Stanisława Werle, czy Jerzy Borkowski, wspaniali malarze, którzy już odeszli. W Oknie Sztuki prezentują się nie tylko sochaczewscy artyści – ale też z Warszawy, czy innych miast Mazowsza. I to wielka zasługa Marcina Hugo-Badera, że potrafi zachęcić i przyciągnął zaskakujących czasem twórców, bo są tu nie tylko malarze, ale też rzeźbiarze, graficy, twórcy rękodzieła artystycznego, fotograficy, muzycy… Szkoda, że kolejne wakacyjne spotkanie dopiero za rok.
Fot. Bogumiła Nowak, archiwum M. Hugo-Badera
Share this content:
Opublikuj komentarz