Pamiętali o Cichociemnych bohaterach

Pamiętali o Cichociemnych bohaterach

Tradycyjnie każdego roku w połowie lutego obchodzona jest w Brzozowie Starym rocznica utworzenia Armii Krajowej i pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Polski. W tym roku minęło 82 lata od powstania AK i skoku polskich spadochroniarzy, którzy mieli wesprzeć polskie podziemie. Uroczystości rocznicowe zorganizowane zostały pod koniec lutego przez Szkołę Podstawową im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym.

Pierwszy zrzut skoczków nad okupowaną Polską miał tragiczny przebieg, jak i cała późniejsza operacja. Pierwsi Cichociemni z formacji Jacket – rtm. Marian Jurecki ps. Orawa, kpt. Andrzej Świątkowski ps. Amurat, Maciej Kalenkiewicz ps. Kotwicz, współtwórca Cichociemnych, Alfred Paczkowski ps. Wania  oraz dwóch kurierów politycznych Delegatury Rządu na Kraj – Tadeusz Chciuk ps. Celt i Wiktor Strzelecki ps. Buka przerzuconych zostało drogą lotniczą na terytorium Polski. W wyniku błędu w nawigacji do zrzutu doszło poza wyznaczoną placówką na terenie włączonym do Rzeszy na las Paulinka-Wszeliwy. Rtm. Marian Jurecki, dowódca zrzutu o kryptonimie Jacket i kpt. Andrzej Świątkowski polegli w walce z Niemcami w Brzozowie Starym. To oni pierwsi spośród 316 Cichociemnych oddali życie za Ojczyznę.

Na cmentarzu parafialnym w Brzozowie Starym przy ich grobie odbył się apel pamięci i została odmówiona modlitwa przez ks. Macieja Zakrzewskiego, proboszcza brzozowskiej parafii. Młodzież złożyła kwiaty i zapaliła światła pamięci. Dalsze uroczystości miały miejsce w brzozowskiej szkole. Dyrektor placówki, Andrzej Grabarek po powitaniu zaproszonych gości nawiązał do hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna”, które przyświecało Cichociemnym. Przywołał też współczesne przesłanie  „Wdzięczność i pamięć”, które dzisiaj obowiązuje, gdyż jest dowodem na kultywowanie pamięci bohaterów.

– Jesteśmy wdzięczni naszym patronom za ich walkę o wolną Polskę, za przelaną krew, a której pierwsze krople popłynęły w Brzozowie Starym. Powinniśmy też pamiętać o ich czynach w myśl słów marszałka Józefa Piłsudskiego „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – wspomniał Andrzej Grabarek.

W trakcie uroczystości odbyło się spotkanie z Michałem Oltonen, kierownikiem wydziału promocji w Muzeum Wojska Polskiego i autorem książki „Cichociemna elita”. Jego prelekcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, gdyż ujawnił on wiele mniej znanych szczegółów dotyczących operacji Jacket.

Następnie zgodnie z decyzją Kapituły Medalu „Przyjaciel Szkoły” Andrzej Grabarek wraz  z Michaliną Marciniak, marszałkiem Sejmiku Uczniowskiego w SP w Brzozowie Starym wręczyli medale zaproszonym gościom, wspierającym rozwój wiedzy historycznej wśród młodzieży. Otrzymali je dla redakcji czasopisma „Spadochroniarz” Związku Polskich Spadochroniarzy oraz redakcji Radia Sochaczew. Z kolei wyróżnienia odebrali płk st. spocz. Wiesław Iwański ze „Spadochroniarza” oraz Paweł Skumiał, prezes Radia Sochaczew.

Potem Jolanta Gonta, starosta sochaczewski wspomniała o działaniach szkoły w rozwoju patriotyzmu i promowaniu bohaterskich żołnierzy AK. Podsumowano również II Powiatowy Konkurs Wiedzy o Armii Krajowej „Cichociemni-elitarni żołnierze AK”. Wzięło w nim udział 27 uczniów z 9 szkół podstawowych powiatu sochaczewskiego z Sochaczewa. Lasocina, Śladowa, Wyczółek, Iłowa, Feliksowa i oczywiście z Brzozowa Starego.

Pierwsze dwa miejsca zdobyły Maja i Aleksandra Kochańskie, obie z SP w Brzozowie Starym, a trzecie miejsce Krzysztof Majewski z SP w Iłowie. Laureaci i finaliści konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, w tym książkę Michała Oltona „Cichociemna elita” z dedykacją autora. Pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy i książkę „Koncert” Tadeusza Chciuka ps. Celt. Na koniec Jakub Wojewoda, prezes Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty i kierownik Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie, a także autor wystawy „My Armii Krajowej Żołnierze”, zaprosił do obejrzenia ekspozycji.
Bogumiła Nowak

Fot. SP Brzozów Stary

Share this content:

Opublikuj komentarz