Pierwszy lęg muchołówki

Pierwszy lęg muchołówki

KAMPINOS W ostatnich dniach pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego potwierdzili, że doszło do pierwszego lęgu muchołówki białoszyjej, po 26 latach przerwy.

Muchołówka ta to niewielki ptak wróblowy, który występuje w południowej Polsce i na tzw. wschodniej ścianie. Na Mazowszu wybrał sobie drzewostany zróżnicowane zarówno wiekowo, jak i gatunkowo po wschodniej części KPN. Ptak ten na okres lęgowy przybywa z Afryki Subsaharyjskiej do Europy Środkowej i Wschodniej. Samiec jest łatwy do rozpoznania dzięki charakterystycznej białej szyi na całym obwodzie, czym różni się od muchołówki żałobnej. Jak nazwa wskazuje muchołówki polują na owady, głownie muchy.

W KPN ptak został wykryty dzięki swym charakterystycznym trelom. Ma gniazdo w dziupli na olszy czarnej, ponad 12 metrów nad ziemią. Samica składa zazwyczaj od 5 do 7 jaj, które wysiaduje przez około dwa tygodnie. Pisklęta opuszczają gniazdo po około trzech tygodniach od wyklucia. Przeciętny obserwator nie zauważy tego osobnika gołym okiem.

Fot. KPN (Jarosław Matusiak)

Share this content:

Opublikuj komentarz