Policja i WOPR na Bzurze

Policja i WOPR na Bzurze

Przed sezonem letnim funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie przeprowadzili wspólne działania z Sochaczewskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Kontrolowali trzeźwość kajakarzy, lecz przede wszystkim dbali o bezpieczeństwo wszystkich osób wypoczywających nad wodą. Wspólne działania policji i ratowników odbyły się w czwartek, 30 maja.

Chcąc zapewnić bezpieczeństwo wypoczywającym nad wodą, w ubiegłym roku KPP w Sochaczewie podpisała porozumienie z sochaczewskim WOPR, które zobowiązuje obie strony do współdziałania na rzecz bezpieczeństwa na wodzie. Bzura, choć wydaje się dość łagodną jest zdradliwa i o wypadek nie trudno. Miły wypoczynek nad wodą może mieć tragiczny finał o ile uczestnicy nie zadbają o własne bezpieczeństwo.  Pomimo wielu apeli  o odpowiedzialne zachowanie, co roku na polskich wodach dochodzi do tragicznych zdarzeń wynikających z lekceważenia podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku. Jedną z nich, dość często lekceważoną, jest zachowanie trzeźwości nad wodą.

W ubiegłym roku do KPP w Sochaczewie wpłynęło zgłoszenie o wywróceniu kajaka na Bzurze. Alarmowała przypadkowa osoba na prośbę kolegi zaginionego. Rozpoczęły się intensywne poszukiwania. W rejon Bzury wyruszyli policjanci, strażacy oraz załoga karetki pogotowia. Na szczęście mężczyzna, który wypadł z kajaka do wody był cały i zdrowy. Pomocy udzielił mu inny kajakarz. Jednak badania stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna, który wpadł do rzeki miał ponad 2 promile alkoholu, a jego ratownik, który pomógł mu dotrzeć do brzegu – ponad promil. To zdarzenie mogło zakończyć się tragicznie z powodu lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa, ale także z braku odpowiedzialności i zdrowego rozsądku.

Podczas kilkugodzinnych działań wspólnego patrolu policji i WOPR przeprowadzono kilkadziesiąt kontroli trzeźwości. Aż 7 osób było pijanych. Zgodnie z przepisami ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych zabronione jest pływanie na sprzęcie wodnym po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Pływanie po alkoholu, oprócz tego, że jest niebezpieczne, jest zagrożone grzywną w wysokości 500 zł.

Policja zaleca też  wypływającym  pierwszy raz, by płynęli dla własnego bezpieczeństwa z doświadczonym kajakarzem. Kamizelki są podstawowym wymogiem dla wszystkich, choć niezbyt wygodne, ale w momencie wywrócenia się kajaka trzymają na powierzchni wody. Dziecko musi mieć kamizelkę odpowiednią  do wzrostu i zabezpieczoną. Za duża może spowodować, że wypadnie, a za mała nie spełni swej funkcji ratowniczej w momencie zagrożenia. Spływ musi być zakończony  przed zmierzchem, bo w ciemności nie widać przeszkód  w wodzie, wirów, wystających kamieni lub powalonych drzew. Nie wolno też bujać kajakiem, wywracać go i stawać w nim. Nie należy pływać przy dużym wietrze i burzy, gdyż stwarza to zagrożenie dla zdrowia i życia.  Warto też zachować kulturę i nie zaśmiecać wody oraz nabrzeży.

Fot. KPP Sochaczew

Share this content:

Opublikuj komentarz