Polska – Nowe Święto Państwowe

Polska – Nowe Święto Państwowe

Od tego roku będzie w Polsce nowe święto. Andrzej Duda, prezydent RP podpisał ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, który będzie obchodzony 14 lutego. Ten dzień nie jest przypadkowy i tylko przez zbieżność związany jest z Dniem Zakochanych, czyli Walentynkami.

To właśnie 14 lutego 1942 roku utworzona została Armia Krajowa (AK) lub inaczej nazywana Siłami Zbrojnymi w Kraju. Przydano im kryptonim PZP, czyli Polski Związek Powstańczy – zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego.  Armia ta powstała z przemianowania Związku Walki Zbrojnej, który utworzony był w listopadzie 1939 roku, rozkazem gen. Władysława Sikorskiego, naczelnego wodza Polskich Sił Zbrojnych.

Armia Krajowa była największą podziemną armią w Europie podczas II wojny światowej. Była częścią Sił Zbrojnych RP i podlegała rządowi na uchodźstwie. Jej głównym zadaniem była walka o niepodległość oraz przygotowanie do powstania. W momencie utworzenia Armia Krajowa  liczyła około 100 tys. żołnierzy, a w 1944 roku ich liczba wzrosła do 480 tys. Szacuje się, że około 100 tys. żołnierzy tej armii zginęło podczas wojny. Największą operacją militarną Armii Krajowej była akcja „Burza” oraz  Powstanie Warszawskie. Strategicznym, choć niezrealizowanym celem AK było przeprowadzenie powstania powszechnego w okupowanej Polsce, w ostatniej fazie II wojny światowej.

Andrzej Duda, prezydent RP podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.  Podziękował też inicjatorom oraz parlamentarzystom za poparcie ustawy. Ponadto podkreślił, że nowe święto ma na celu oddanie hołdu żołnierzom AK, którzy walczyli o niepodległość Polski.

– Było to wielkie poruszenie patriotyczne po to, by walczyć zbrojnie o odzyskanie niepodległości – podkreślił prezydent i zwrócił uwagę na rolę młodzieży w AK, na to, że odważnie odpowiedziała na  patriotyczne wezwanie. Ważne, że część bohaterów lat II wojny światowej i powstańców dożyło tej chwili.

Warto zwrócić uwagę, że AK była organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny był jedynym dowódcą krajowej siły zbrojnej. Święto ma na celu upamiętnienie bohaterów z tej Armii. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej jest uroczystością państwową, ale nie będzie dniem wolnym od pracy.

W Sochaczewie, gdzie silne są wspomnienia oddziału AK z Obwodu Skowronek, uczestników wielu akcji dywersyjnych oraz Powstania Warszawskiego zorganizowane zostaną uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci. Przewidziane są z tej okazji – złożenie kwiatów w miejscach pamięci żołnierzy AK oraz zapalenie zniczy. Na gmachach publicznych i w mieście wywieszone zostaną, jak w całym kraju, flagi państwowe.

BN

Fot. Wikipedia.org

Share this content:

Opublikuj komentarz