Remont kościoła, a porządki cmentarne

Remont kościoła, a porządki cmentarne

Parafia pw. Bartłomieja Apostoła w Rybnie od dawna starała się o dotacje na remont elewacji zewnętrznej kościoła. W tym roku udało się jej za pośrednictwem urzędu gminy uzyskać dofinansowanie na przeprowadzenie tych remontów. Prace już ruszyły, ale niektórzy narzekają, że to zbyt mało w kwestii aktywności wójta gminy. Jednak większość mieszkańców stoi murem za wójtem Damianem Jaworskim i  odrzuca krytykę jego działań.

Gmina Rybno otrzymała dotację celową w kwocie 960 400 zł z pierwszego etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na prace remontowe. Całkowita wartość prac inwestycyjnych wyniesie około 980 tys. zł. W zakresie tej inwestycji mieści się m.in. wykonanie renowacji tynków elewacyjnych i elementów wystroju architektonicznego wraz z konieczną impregnacją oraz robotami malarskimi. Wykonany zostanie też remont stolarki okiennej i drzwiowej kościoła, obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych.

Te prace pozwolą na utrzymanie w dobrym stanie kościoła. O remonty tego budynku zabiegał nie tylko proboszcz, ale też mieszkańcy, którzy chcieli by ich świątynia nie tylko była reprezentacyjna dla wsi, ale też zadbana, czysta i bezpieczna.

Jednak nie wszyscy są zadowoleni z takiego przebiegu spraw. Pojawiają się malkontenci, którzy uważają, że owszem kościół zasługuje na inwestycje, ale gmina z wójtem na czele winna zająć się cmentarzem i drzewami, które zagrażają otoczeniu pomników. Jednak tu raczej władze gminne niewiele mają do powiedzenia, gdyż podcięcie drzew należy do zarządcy cmentarza. Wójt co najwyżej może tylko poprosić o wykonanie prac porządkowych.

Urząd Gminy w Rybnie, jak zaznacza Damian Jaworski, wójt gminy nie jest odpowiedzialny za część cmentarza, gdzie znajdują się groby wiernych.

Gmina odpowiada tylko za część wojskową cmentarza, w tym utrzymanie porządku i dbałość o pomniki poległych żołnierzy. Za pozostałą część odpowiada zarządca cmentarza parafialnego, do którego obowiązków należy utrzymanie porządku na cmentarzu, w tym dbałość o rosnące na nim drzewa tak, by nie zagrażały życiu i zdrowiu ludzi oraz nagrobkom. Podcięcie lub usunięcie drzew musi być uprzednio zgłoszone do konserwatora zabytków, a obowiązek ten leży w gestii administratora, nie wójta – przypomina Damian Jaworski..

Jak zaznacza jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzony remont kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu parafialnym wraz z remontem zabytkowego grobowca rodziny Zabłockich. Gmina stara się realizować te zadania, na które jako samorząd ma wpływ i które są jeszcze możliwe do wykonania.

Krytykę działań wójta zbijają sami mieszkańcy, którzy zauważają, że jest on pierwszym wójtem w historii gminy, który nie tylko obiecuje, ale też wykonuje obiecane prace inwestycyjne. Przykładem tu największa jak dotąd modernizacja dróg, wykonane oświetlenie uliczne, czy też wybudowanie przedszkola i Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego

Nie od razu Kraków zbudowano, a u nas w ciągu jednej kadencji zrobiono tyle czego inni mogą tylko pomarzyć – stwierdza jedna z mieszkanek gminy dodając, że zawsze znajdzie się ktoś, kto nie będzie w pełni zadowolony. A inna wręcz zaznacza, że wieczne malkontenctwo i niezadowolenie to chyba nasz sport narodowy i z pewnością powinniśmy być nawet w tej dziedzinie złotymi olimpijczykami.

Na szczęście złe opinie nie wpływają na przebieg prac przy kościele w Rybnie i widać, że wszsytko przebiega sprawnie. Jeszcze w tym prace powinny się zakończyć, a świątynia nabierze blasku.

Fot. UG Rybno  

Share this content:

Opublikuj komentarz