Rozdali literatom laury

Rozdali literatom laury

Już po raz czwarty odbył się Powiatowy Konkurs Literacki „Szuflada” w Teresinie. To wyjątkowa impreza, której celem jest zabawa z literaturą i skłonienie piszących amatorów do dzielenia się swą twórczością literacką. Galę poprowadziła Kasia Rospędowska, instruktorka TOK-u i pomysłodawczyni Konkursu, a oprawę muzyczną zapewniły młode wokalistki, które przygotowała Joanna Cieśniewska.

Na IV. edycję konkursu „Szuflada” nadesłanych zostało 60 prac 68 autorów. Mógł zgłosić się

każdy mieszkaniec powiatu sochaczewskiego, który samodzielnie napisał dowolny tekst literacki – felieton, wiersz, opowiadanie, skecz, piosenkę, scenkę teatralną, esej, anegdotę, recenzję, pastisz i przesłał go do organizatorów. Konkurs skierowany był wyłącznie do amatorów, których teksty nigdzie do tej pory nie były publikowane.  

W tym roku Grand Prix Szuflada 2024 otrzymał reportaż „Bilet do przyszłości” autorstwa Antoniny Gogół, mieszkanki gminy Teresin. Specjalne wyróżnienie trafiło do Renaty Grabowskiej za rozwijanie pasji literackiej u swoich uczniów i zachęcanie ich do własnej twórczości.

Jurorzy przyznali cztery pierwsze miejsca. Otrzymali je – Michał Gawiński za utwór „Banały”, Franciszek Kantorski za „Kotka Urszula i niefortunny eliksir”, Mateusz Milczarek za felieton „Na co komu kuchenne rewolucje?” i Mateusz Borowski za pracę „Dłużnik”.

Z kolei aż pięć osób nagrodzono drugim miejscem. Tu nagrodę wręczono Annie Gogół za utwór „Obcy”, Darii Adamczewskiej za „Szkołę Sejmową”, Marcinowi Krzysztofowi Roszkowskiemu za „Dziewięć” i „Szuflandexit”, Agacie Kaźmierczak za „Sen czy jawa? Kosmiczna wyprawa” oraz Julii Winnickiej za „Śnieżynkę”.

Jury przyznało też cztery trzecie nagrody, które dostali – Zuzanna Kweclich za utwór „Sama!”, Mykyta Yevtushok za „Tajemniczą podróż przez czas”, Robert Marciniak za „Cierpienia Cierpa” oraz Solomia Kulyk za „Lulu”.

Wyróżnienie otrzymała Zuzanna Lewandowska za opowiadanie „Przygoda kotka Bubu”.

Z kolei wyróżnienia od Teresińskiego Miesięcznika Samorządowego „Prosto z Gminy” otrzymali – Antonina Gogół za reportaż „Bilet do przyszłości” oraz Mateusz Milczarek za felieton „Na co komu kuchenne rewolucje?”

Kolejne wyróżnienie od „Ziemi Sochaczewskiej” dostała Antoniny Gogół za swój reportaż, stając się jednocześnie laureatką aż trzech nagród za swój utwór oraz Daria Adamczewska  za tekst „Szkoła sejmowa”, podwójnie nagrodzona.

Jurorzy ocenili, że poziom tegorocznej edycji konkursu był bardzo wysoki, a wiele prac wyróżniało się nie tylko pisarską inwencją, swobodą pisania czy pomysłowością, ale przede wszystkim umiejętnością wnikliwej obserwacji otaczającej rzeczywistości i kreatywnością.

Fot. UG Teresin

Share this content:

Opublikuj komentarz