SKÓRA NACZYNIOWA

SKÓRA NACZYNIOWA

Naczynia krwionośne powierzchniowe łatwo rozszerzają się pod wpływem różnych bodźców zewnętrznych, objawia się zaczerwienieniem, czyli rumieniem.

Ciągłe rozszerzanie i kurczenie naczyń krwionośnych prowadzi do powstania teleangiektazji – poszerzenia naczyń splotu podbrodawkowego skóry.

Naczynka przeświecają przez naskórek w postaci cieniutkich nitek. Mogą mieć różną barwę, od czerwonej po odcienie sinoniebieskiego w zależności od związku z naczyniami tętniczymi czy żylnymi. Zazwyczaj występują na bocznych skrzydełkach nosa, policzkach, brodzie małżowinach usznych oraz na szyi i dekolcie.

Umiejscowienie i intensywność koloru sprawiają, że czasami trudno je zakamuflować kosmetykami kolorowymi czy ukryć pod ubraniem.

Ten defekt, podobnie jak przebarwienia, dodają lat, a chęć dobrego wyglądu zmusza do szukania różnych metod usuwania czy kamuflażu.

Istotne znaczenie mają zabiegi nie tylko w gabinetach kosmetycznych czy lekarskich, ale stała pielęgnacja w domu i eliminowanie czynników prowokujących zmiany.

Konieczna jest ochrona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak słońce, niska temperatura.

Ochrona przed promieniowaniem  słonecznym powinna być całoroczna z uwzględnieniem ochrony promieniowaniem cieplnym i sztucznym źródłem światła.

 Zalecenia

Należy unikać: przegrzania organizmu, intensywnego pocierania skóry, nadmiernego wysiłku. Istotne znaczenie ma dobór preparatów do skóry naczyniowej, wrażliwej i zawsze  należy uwzględnić indywidualną tolerancję kosmetyków, czy efekt po zabiegach w gabinecie kosmetycznym.

 Hanna Kasztelan

Fot.pixabay

Share this content:

Opublikuj komentarz