Sochaczew – Niepodległość w Sochaczewie
Sochaczewskie obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się 11 listopada, ale wydarzenia towarzyszące rozpoczną się kilka dni wcześniej. Zaplanowano uroczystości przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, otwarcie wystaw i ekspozycji, wydarzenia sportowe i spotkania w placówkach oświatowych.
Główną częścią obchodów będzie uroczystość miejska przed popiersiem marszałka Piłsudskiego znajdującym się przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Początek zaplanowano na 11.15. Tradycyjnie wezmą w niej udział pododdziały 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, które zapewnią wojskową oprawę. Na maszt zostanie podniesiona flaga państwowa, zabrzmi hymn, żołnierze przypomną też bohaterów z 1918 roku w apelu pamięci, po czym zostanie oddana salwa honorowa. Harcerze z hufca ZHP Sochaczew przekażą władzom miasta „Ogień niepodległości” – zapalony na polskim cmentarzu w Kostiuchnówce w Ukrainie i rozwożony po Polsce. Uroczystość poprzedzona będzie złożeniem kwiatów na grobach Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego i majora Feliksa Kozubowskiego na cmentarzu parafialnym przy ulicy Traugutta. Wiązanki zostaną też złożone pod tablicą upamiętniającą sochaczewskich strażaków na budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (godz. 12.10), pod tablicą upamiętniającą sochaczewskich bohaterów ufundowaną w setną rocznicę odzyskania niepodległości i wmurowaną w ścianę muzeum ziemi sochaczewskiej (12.15) oraz pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego (12.20). O 12.30 rozpocznie się msza w intencji ojczyzny w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w parafii św. Wawrzyńca. Na tym zakończy się oficjalna część obchodów, ale nie świętowanie niepodległości.
Od 10.00 do 16.00 w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbywać się będą pokazy pod hasłem Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Każdy chętny będzie mógł przyjść do placówki i obejrzeć filmy w technologii VR, w których czekać będą postacie z przedwojennej historii: Jadwiga Jędrzejowska, Aleksander Żabczyński czy żołnierze biorący udział w Bitwie Warszawskiej. Filmy nie są przeznaczone dla widzów poniżej 12 roku życia. Seanse są bezpłatne, organizatorzy zapewniają obrotowe fotele, gogle i słuchawki. Takie same odbędą się 12 listopada i przeznaczone będą dla szkół.
Niepodległość na sportowo
Tradycją sochaczewskich obchodów Święta Niepodległości są wydarzenia sportowe. Rozpoczną się już w niedzielę 10 listopada Turniejem Tenisa Stołowego o Puchar Niepodległej, który będzie jednocześnie drugą eliminacją Grand Prix Sochaczewa w tenisie stołowym. Zawody rozpoczną się o 8.30 w hali przy ul. Kusocińskiego 2, zapisy od 8.00. Przewidziano rozgrywki kobiet i mężczyzn w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, średnie i open.
Pół godziny później na pływalni Orka rozpoczną się XVII Ogólnopolskie Zawody Pływackie z okazji Święta Niepodległości o Puchar Burmistrza Miasta Sochaczew. Wystartują w nich zawodnicy z roczników 2009-2015, maksymalnie 270 osób. Zgłoszenia przyjmowane są do 7 listopada, prawo startu mają pływacy zrzeszeni w klubach i stowarzyszeniach. Każdy z nich może wziąć udział w trzech konkurencjach oraz wyścigu australijskim. Tego dnia, do godz. 15.00, basen nie będzie dostępny dla mieszkańców, ale zachęcamy do kibicowania na trybunach.
O 10.00 ze stadionu miejskiego przy ul. Warszawskiej 80 wystartuje VI Sochaczewski Bieg Niepodległości. Trasa będzie wiodła ulicami Olimpijską, Piłsudskiego, rondo Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Żyrardowską, Gwardyjską, Spartańską i z powrotem na stadion. W biegu głównym mogą wystartować osoby powyżej 12 roku życia, udział jest bezpłatny. Zapisy za pośrednictwem poczty mailowej mosir@mosir.sochaczew.pl lub osobiście przed biegiem – biuro zawodów będzie czynne od 8.00. Przewidziano również biegi dziecięce w kategoriach do 6 roku życia (100 m), klasy I-II (200 m), klasy III-IV (400 m), klasy V-VI (600 m) i klasy VII-VIII (800 m). Szczegółowe informacje zainteresowani znajdą na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Na zakończenie Biegu Niepodległości zaplanowano wspólne śpiewanie hymnu państwowego w ramach projektu „Niepodległa do hymnu”, zaplanowane na godzinę 12.00. Zachęcamy do udziału nie tylko biegaczy, ale wszystkich, którzy będą w okolicy stadionu o tej porze.
O 15.00, po latach przerwy, zainaugurowane zostaną rozgrywki Sochaczewskiej Ligi Koszykówki. Zgłosiło się osiem drużyn, a mecze odbywać się będą w hali sportowej przy ul. Chopina 101.
Wydarzenia towarzyszące
W obchody włączają się też miejskie placówki oświatowe, pomocowe i kulturalne. Szkoły podstawowe wykonają kotyliony, które rozdawane będą uczestnikom uroczystości miejskich. SP 7 tradycyjnie organizuje „Tydzień patriotyczny”, w ramach którego odbędą się liczne wydarzenia o zasięgu szkolnym i powiatowym – IX Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej, II Powiatowy Konkurs na wiersz o ojczyźnie, II Powiatowy Konkurs Literacki „Moja legenda o Sochaczewie”, Szkolny konkurs „Godło w oczach dziecka i III Powiatowy Patriotyczny Konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną „Moja Mała Ojczyzna”.
W SP 1 zaplanowano wydanie gazetek tematycznych, wspólne śpiewanie patriotycznych piosenek, zajęcia świetlicowe i szkolną akademię, „dwójka”, „czwórka” i „szóstka” planują uroczyste apele i programy artystyczne związane z odzyskaniem niepodległości, w SP 3 ponadto wydana zostanie gazetka i odbędzie się koncert dla najmłodszych uczniów.
7 listopada w Środowiskowym Domu Samopomocy uczestnicy ŚDS wspólnie z Akademią Prymusa zaprezentują program słowno-muzyczny „11 Listopada Dzień Niepodległości”, początek wydarzenia o 11.00.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej od 7 do 30 listopada w godzinach pracy placówki można będzie oglądać wystawę „Wolność i poeci” – w gablotach zostaną wystawione publikacje związane z tematem wystawy.
12 listopada odbędzie się uroczyste spotkanie w Dziennym Domu Pomocy Społecznej – uczestnicy zajęć zaprezentują wiersze i piosenki związane z rocznicą odzyskania niepodległości.
UM
fot.pixabay
Share this content:
Opublikuj komentarz