Spojrzenie Emilii na sochaczewskie pejzaże
Już w najbliższą niedzielę, 7 lipca rozpoczyna się doroczne wakacyjne „Okno Sztuki”, prezentujące dorobek głównie sochaczewskich artystów plastyków. Od lat w gronie tym obecna jest Emilia Młynarczyk, artysta fotografik i grafik-projektant. Jej prace skupiają uwagę niebanalnym ujęciem i skrzyżowaniem grafiki z fotografią.
– Zawsze pasjonowała mnie fotografia. Już jako nastolatka zaczęłam robić pierwsze zdjęcia. Tak mnie ta pasja pochłonęła, że zdecydowałam o tym, by fotografią zająć się zawodowo. Jednocześnie bardzo interesowała mnie grafika. Złożyłam dokumenty do Warszawskiej Szkoły Fotografii na kierunek fotografii. Poznałam tam wspaniałych profesorów, a nauka u nich zaowocowała późniejszymi wystawami. Uczyłam się i robiłam zdjęcia. Potem, po ukończeniu szkoły złożyłam papiery do Wyższej Szkoły Projektowania i Sztuki w Łodzi na kierunek graficzny. Zaczęła się moja wielka przygoda ze sztuką. W Szkole byli wybitni wykładowcy i artyści. Na studiach uczyłam się nie tylko artystycznego podejścia, ale taż zagadnień zawodowych związanymi profesjonalnym projektowaniem graficznym projektów na potrzeby druku i internetu. Studia dały mi bardzo dużo i pozwoliły na własne, indywidualne poszukiwania – mówi Emilia Młynarczyk, sochaczewskaartystka.
Po raz pierwszy jej prace pojawiły się w „Oknie Sztuki” w Sochaczewie w 2009 roku. Jednak dokonania młodej mistrzyni fotografii i grafiki były już znane daleko poza rodzinnym miastem. Jej pierwsze prace pod nazwą „Floats” zaprezentowane zostały w Union Management Building w Nowym Jorku w 2005 roku, jeszcze w trakcie edukacji. W kolejnym roku Emilia Młynarczyk przedstawiła swoje prace w Galerii Ateneum w Warszawie na wystawie „To w co wierzymy”. Kolejna warszawska wystawa w Green Galery miała miejsce w 2008 roku i nosiła tytuł „Ciemna strona księżyca”.
Emilia Młynarczyk działała też w swym rodzinnym mieście. W „Expressie Sochaczewskim” współpracowała razem z Łukaszem Kucińskim, prezentując swoje fotografie. Obecnie jej indywidualna wystawa „Impresja Sochaczew” jest prezentowana w Galerii Most w Kramnicach Miejskich. Ekspozycja w witrynie okiennej czynna będzie do końca sierpnia. Prezentowane są w niej pejzaże Sochaczewa. To właśnie piękne połączenie fotografii z grafiką.
– Bardzo długo trwało przygotowanie tych prac. Aby zrobić zdjęcie trzeba było właściwego oświetlenie, pory dnia i klimatu. Potem odpowiednie opracowanie i połączenie z akwarelą. Wydobycie odpowiedniego nastroju. Myślę, że efekt końcowy oddał klimat miasta i jego urok. Tą magię starych i nowych miejsc, które wszyscy lepiej lub gorzej znamy. Bardzo jestem ciekawa odbioru mych prac przez mieszkańców – zastanawia się artystka.
Emilia Młynarczyk jest nie tylko twórcą wspomnianych zdjęć i grafik. Od lat współpracuje tworząc profesjonalne zawodowe projekty m. in. projekty okładek do wydawnictw naukowych, czy też opracowania fotograficzno-graficzne dla Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Benedyktyńskiego Instytutu Kultury Chronić Dobro w Tyńcu (Krakowie), Awartu w Warszawie, Fundacji Niepokalanej, Braci Dąbrowskich w Warszawie oraz centrali Caritas Polska. Podczas współpracy z Questo Gruop w Siedlcach procowałam m. in. przy projektach graficznych z Banku ING i PZU.
– Moje dalsze plany i marzenia? Przede wszystkim chcę dalej rozwijać swoją twórczość i działalność artystyczną. Wierzę, że nie zabraknie mi tematów i pomysłów. Chcę by była szczęśliwa i zdrowa moja rodzina. Bym zachowała pasję i przekazała miłość moim dzieciom. Jestem szczęśliwa i chcę ludziom przekazywać poczucie spokoju, radość życia i ciepło poprzez moje prace. Chcę pokazać piękno otaczającego nas świata i jego codzienne uroki, dać wytchnienie i to co najważniejsze w życiu poczucie spokoju i relaksu poprzez sztukę – zaznacza Emilia Młynarczyk.
Jej prace różnorodne pod każdym względem twórczym – aktualne i wcześniejsze, jak też rozmaite projekty będzie można zobaczyć w pierwszą prezentację tegorocznego „Okna Sztuki” w Parku Chopina w Sochaczewie w niedzielę, 7 lipca w godzinach 15.00-18.00.
Fot. pixabay
Share this content:
Opublikuj komentarz