TRĄDZIK RÓŻOWATY
Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba skóry występująca na podłożu łojotoku i zaburzeń naczyniowych. Jej patogeneza nie jest jednorodna i do końca wyjaśniona, więc można doszukiwać się wielu jej przyczyn.
Objawy trądziku różowatego
Objawem jest to przede wszystkim rumień, teleangiektazja, grudki, krostki na podłożu łojotoku. W zależności od obrazu zmian możemy wyróżnić trzy fazy.
Faza pierwsza: Okres rumieniowy – zmiany mają charakter rumieniowy, z przemijającym zaczerwienieniem twarzy. towarzyszy im uczucie pieczenia, palenia i napięcia skóry, a także jej szorstkość w dotyku.
Faza druga: Okres grudkowo – krostkowy – objawy naczyniowe utrwalają się w postaci teleangiektazji, pojawiają się wykwity grudkowe i krostkowe, a także łojotok.
Faza trzecia: Zmiany przerostowo – naciekowe – zmiany przerostowe nosa, niekiedy brody. Pojawiają się rzadko, dotyczą głównie mężczyzn.
Ze względu na złożoność problemu pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym powinna uwzględniać zastosowanie szerokiego spektrum preparatów i składników aktywnych, a także aktualną fazę choroby i indywidualne potrzeby.
Pielęgnacja domowa powinna obejmować następujące obszary: delikatne oczyszczenie i usuwanie martwego naskórka, regulację pracy gruczołów łojowych i wydzielania sebum bez przesuszania skóry, działanie przeciwzapalne, nawilżenie i utrzymanie równowagi hydrolipidowej.
Kluczowe jest również wzmacnianie, i obkurczanie naczyń krwionośnych.
Trądzik różowaty jest chorobą dermatologiczną, objawia się na skórze, ale znacząco wpływa na komfort i jakość życia.
Hanna Kasztelan
fot.pixabay
Share this content:
Opublikuj komentarz