Upamiętnienie śp. Senator RP J. Fetlińskiej w 14. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej

Upamiętnienie śp. Senator RP J. Fetlińskiej w 14. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej

W sobotę, 23 marca, w Niepokalanowie odbędą się uroczystości upamiętniające śp. dr Janinę Fetlińską Senator RP, poległą w Katastrofie Smoleńskiej 10 kwietnia 2010. Na uroczystości zapraszają: Maciej Małecki, Poseł na Sejm oraz Alicja Adwent z Instytutu im. Filipa Adwenta. W obchodach wezmą udział najbliżsi Janiny Fetlińskiej – mąż Włodzimierz i syn Bartosz.

W ramach obchodów 14. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem w Bazylice NMP w Niepokalanowie zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji śp. dr Janiny Fetlińskiej Senator RP VI i VII kadencji. Mszy świętej będzie przewodniczył ks. infułat Wojciech Góralski z Płocka.

Senator Janina Fetlińska bardzo dobrze służyła Polsce i mocno zabiegała o zwykłe ludzkie sprawy. Szczególną wrażliwością otaczała ludzi dotkniętych problemami i skrzywdzonych przez życie. Zapraszam do Niepokalanowa wszystkich, którzy chcą oddać hołd wyjątkowej osobie, jaką była Senator Janina Fetlińska. Będziemy modlić się także za prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marię Kaczyńską i inne ofiary poległe pod Smoleńskiem oraz o pomyślność i pokój dla naszej Ojczyzny – mówi Maciej Małecki.

– Po Mszy świętej złożymy kwiaty pod pomnikiem smoleńskim przy bazylice w Niepokalanowie. A następnie zapraszamy do sali św. Bonawentury na spotkanie wspomnieniowe o dr Janinie Fetlińskiej – dodaje Michał Orliński dyrektor biura poselskiego i koordynator tegorocznych uroczystości.

Każdego roku do Niepokalanowa przyjeżdżają znajomi i przyjaciele dr Janiny Fetlińskiej. Wśród gości jest także wiele osób, które nie znały jej osobiście, ale bliskie są im wartości jakimi żyła senator Fetlińska.

Janina Fetlińska jako pierwsza pielęgniarka w Polsce uzyskała stopień doktora nauk medycznych w zakresie pielęgniarstwa. Zachęcała pielęgniarki do rozwoju zawodowego, kształcenia i mocno w tym pomagała. Była pierwszym prezesem (1994-1997) Stowarzyszenia Kolegium Pielęgniarek i Położnych Środowiskowych i Rodzinnych w Polsce. Tworzyła samorząd pielęgniarski na Mazowszu. Inicjowała tłumaczenia i opracowania podręczników dla pielęgniarek oraz recenzowała prace naukowe dla wielu wydawnictw. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów i prac naukowych z zakresu pielęgniarstwa, promocji zdrowia i zdrowia publicznego. Była jednym z najbardziej aktywnych i pracowitych senatorów VI i VII kadencji. Zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku udając się na uroczystość obchodów 70. rocznicy rosyjskiej zbrodni na polskich jeńcach.

Share this content:

Opublikuj komentarz