W muzeach, w kajakach i w puszczy
Dla dzieci i dla dorosłych. Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18. pułku piechoty, w ramach miejskich obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, zorganizowała dwa wydarzenia – warsztaty „Młodzi Żołnierze Batalionu AK Majora Korwina” oraz Rajd na Raty po Ziemi Sochaczewskiej.
Siódma edycja warsztatów patriotycznych „Młodzi żołnierze batalionu AK majora Korwina” rozpoczęła się 1 sierpnia. Kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży wzięła udział w wykładach prowadzonych w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, a następnie w uroczystościach z okazji godziny W na placu Kościuszki.
Następnego dnia uczestnicy warsztatów, wraz z ich pomysłodawcą i głównym organizatorem, wiceprzewodniczącym rady miejskiej Jakubem Wojewodą, wyjechali do Bydgoszczy, aby zwiedzić Muzeum Wojsk Lądowych i stare miasto. Bydgoszcz na trasie znalazła się nieprzypadkowo, bo to miasto historycznie związane z patronem warsztatów, majorem Korwinem, który po rozwiązaniu AK w 1945 roku ukrywał się w tym mieście. Grupie towarzyszył burmistrz Daniel Janiak oraz żołnierze 38. Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej.
W sobotę 3 sierpnia młodzież dołączyła do uczestników letniej edycji „Rajdu kompanii AK kapitana Mścisława 1944 r.”. Przed południem wsiedli w kajaki i wyruszyli w spływ wzdłuż trasy przemarszu powstańczych oddziałów „Skowronka” z sierpnia 1944 r. na malowniczym i dzikim odcinku Bzury między wsią Mistrzewice a Łasicami. W organizacji spływu pomagali ratownicy sochaczewskiego WOPR. Po południu w Osadzie Puszczańskiej odbyły się szkolenia z postaw udzielania pierwszej pomocy oraz prezentacje sprzętu współczesnego Wojska Polskiego. Na zakończenie dnia zorganizowano ognisko z gawędą historyczną opartą na wspomnieniach żołnierzy powstania warszawskiego.
Po nocy spędzonej pod namiotami wojskowymi w niedzielne przedpołudnie wyruszyli partyzanckim szlakiem, przez Puszczę Kampinoską z Famułek do Granicy. Podczas wędrówki, przy pięknej pogodzie, w ramach Rajdu na Raty po Ziemi Sochaczewskiej szlakiem Kompanii kapitana Mścisława przeszli kilkunastokilometrową trasę. Po drodze przy okazji odwiedzili Dąb Powstańców 1863 r. oraz cmentarz żołnierzy Wojska Polskiego położony w miejscowości Granica.
Z puszczy wyruszyli do miasta. Ostatniego dnia warsztatów, w poniedziałek 5 sierpnia po śniadaniu na terenie Osady Puszczańskiej, młodzież wyjechała do Warszawy, aby zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz cmentarz wojskowy na Powązkach. Na zakończenie udało się przeprowadzić wzruszające spotkanie z ppłk. Zbigniewem Rylskim ps. Brzoza. To urodzony w 1923 roku powstaniec warszawski, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy AK Parasol, uhonorowany Krzyżem Orderu Wojennego Vituti Militari. Spotkanie podpułkownika z młodzieżą w MPW zaaranżował Remigiusz Stefani.
UM
Share this content:
Opublikuj komentarz