Weszli w ostatni rok

Weszli w ostatni rok

Co roku Spółka Wodna Kampinos podsumowuje roczną działalność na Walnym Zgromadzeniu. Tegoroczne było ważne z tego względu, gdyż zarząd spółki wszedł już w ostatni rok swej działalności. W 2025 roku będzie zebranie, które dokona wyboru nowych władz. Okazało się też, że spadła roczna ściągalność składek, co ma duże wpływ na wysokość otrzymywanych przez spółkę dotacji.

Na podstawie przedłożonych sprawozdań za rok 2023 z działalności Spółki Wodnej przez zarząd oraz komisję rewizyjną Walne Zgromadzenia udzieliło obecnemu Zarządowi Spółki absolutorium, co oznacza, że delegaci pozytywnie ocenili jego pracę. Przypomniano delegatom na Walne, że wiosną 2025 roku upłynie piąty rok tej kadencji i trzeba będzie wybrać, zgodnie ze statutem i ustawą o prawie wodnym, nowy zarząd na kolejną 5-letnią kadencję. Trzeba będzie też odnowić skład zespołu delegatów na walne zgromadzenia, ponieważ części delegatom kończy się ich kadencja. Będzie to zatem bardzo pracowity czas.

Na walnym przypomniano też delegatom o składkach. To stały problem. Ściągalność składek w minionym roku spadła o 6 proc. w porównaniu z 2022 rokiem i wyniosła 90 proc. Z jednej strony to wysoki poziom, ale z drugiej zagrożenie, gdyż ściągalność składek ma zasadnicze znaczenie w przyznawaniu dotacji przez różne podmioty. Ilość funduszy pochodzących ze składek ma też duże znaczenie w planowaniu wystąpień o dotacje czy realizację zadań statutowych, które są finansowane wyłącznie ze składek.

Niestety zdarzają się nadal osoby, które nie widzą celowości systematycznego regulowania zobowiązań finansowych wobec spółki lub ich unikają. Przypominam, że zgodnie z ustawą o prawie wodnym osoby fizyczne lub prawne, niebędące członkami spółki wodnej oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej odnoszą korzyści z urządzeń spółki wodnej lub przyczyniają się do zanieczyszczenia wody, są obowiązane do ponoszenia świadczeń na rzecz tej spółki. Tak więc wszystkie osoby, bez względu na to czy są czy nie są członkami spółki wodnej, są zobowiązane do świadczeń na rzecz spółki. Dobrowolność, która jest nieraz podnoszona w rozmowach na temat funkcjonowania spółki, dotyczy wyłącznie członkostwa a nie świadczeń – poinformował Waldemar Sarnowski, prezes Spółki Wodnej w Kampinosie.

Jak zaznaczył kontynuowana jest współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego w tym z Urzędem Gminy w Kampinosie, co ma wpływ  na pozyskiwanie dotacji i szersze działanie spółki w terenie. Właśnie poziom dotacji spowodował, że 2023 roku spółka wydała na konserwację urządzeń melioracji wodnej ponad 246 tys. zł, co jest rekordem w jej historii. W bieżącym roku planowane wydatki na konserwację urządzeń mają być wyższe.

Nasze działania w minionym roku skupiły się na terenie 11 sołectw. Tu też odnotowaliśmy znaczące rozszerzenie działalności w porównaniu z 2022 rokiem. Mokre miesiące zimowo- wiosenne, po raz kolejny pokazują fatalny stan urządzeń melioracyjnych na naszym terenie. Dotyczy to praktycznie wszystkich sołectw. Naszym zdaniem tam, gdzie przez ostatnie cztery lata obecny zarząd spółki podejmował działania konserwacyjne, nie stwierdzano podtopień – dodaje prezes Spółki

W 2023 roku spółka prowadziła prace konserwacyjne w Rzęszycach, Podkampinosie, Kwiatkówku, Woli Pasikońskiej, Strzyżewie, Wiejcy i Kampinosie. Były to prace zaplanowane do wykonania w 2024 roku, jak i takie, które wynikały z aktualnych, pilnych i nieoczekiwanych potrzeb.

Fot. Spółka Wodna Kampinos

Share this content:

Opublikuj komentarz