WPŁYW MENOPUZY NA SKÓRĘ

WPŁYW MENOPUZY NA SKÓRĘ

Przede wszystkim musimy pamiętać, że wejścia w okres przedmenopauzalny, a następnie menopuzalny nie można uniknąć. To w pełni naturalny proces, a jego przebieg jest bardzo różny.

Od prawie niezauważalnych skutków po bardzo niekomfortowe uderzenia gorąca i spadki formy. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na skórę.

Spadający poziom estrdiolu daje o sobie znać na wielu polach, zaś w przypadku skóry każda z jej warstw jest dotknięta konsekwencjami starzenia.

To zmiany regresyjne , polegające na atrofii wszystkich warstw naskórka, spowolnieniu podziałów komórkowych i syntezy lipidów, zmniejszeniu synteztezy włókien kolagenowych i elastycznych, kwasu hialuronowego.

Chcąc powstrzymać galopujące skutki menopauzy na skórze, należy zacząć od prewencji,  ale dużo wcześniej , niż nam się wydaje.

Pierwsze symptomy zmian charakterystycznych dla tego okresu mogą pojawić się nawet kilka lat przed właściwą menopauzą.

Często bywają bardzo subtelne i ledwo zauważalne, dlatego tak ważne jest, żeby nie przegapić właściwego momentu.

Gdybyśmy chcieli wymienić główne i najbardziej odczuwalne dla kobiet zmiany na skórze w okresie menopauzy, to byłyby to: suchość skóry, swędzenie i pieczenie, wrażliwość , podatność na podrażnienie i łuszczenie, wiotkość, spadek gęstości i elastyczności, przebarwienia różnego rodzaju, silne unaczynienie, łatwo pojawiający się rumień.

Jakie podjąć działania: nawilżenie, uszczelnienie bariery naskórkowej i wzmocnienie mikrobioty, stymulacja fibroblastów, uelastycznienie naczyń krwionośnych, regulacja procesu melanogenezy i redukcja istniejących przebarwień.

 Hanna Kasztelan

Fot.pixabay

Share this content:

Opublikuj komentarz