Zabytkowy kościół będzie remontowany
Wspaniały XV-wieczny kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła Giżycach doczeka się w końcu remontu. Obiekt ten jest w stylu gotyckim, a jego powstanie jest datowane na lata 1439-1463. W ubiegłym roku parafia otrzymała dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład, z przeznaczeniem na renowację i odbudowę lokalnych zabytków. Dotacja ta przeznaczona będzie na remont kościoła w Giżycach. Radni przegłosowali jej przeznaczenie na prace konserwatorskie.
Kościół w Giżycach został wybudowany dzięki staraniom i ofiarności biskupa płockiego Pawła Giżyckiego, który bezpośrednio po objęciu diecezji w 1439 roku, w rodzinnej wsi wystawił murowany pałac i przy istniejącym już kościele erygował parafię. Obecnie parafia ta obejmuje 10 wsi. Mają one przeważnie nazwy od imion dzieci dziedziców, którymi byli Suscy tzn. Helenów, Henryków, Janów albo Piotrów. Późniejsze pokolenia Giżyckich zaniedbały świątynię w rodzinnej miejscowości. Z dawnych wieków zachowała się jedynie treść dokumentu powizytacyjnego z 1603 roku biskupa Wawrzyńca Goślickiego, z którego wynika, że kościół w Giżycach był bardzo zaniedbany. Właścicielem wsi i człowiekiem odpowiedzialnym za stan kościoła był wówczas Piotr Giżycki.
Świątynia została wzniesiona z czerwonej cegły na planie wydłużonego prostokąta. Od wschodu znajduje się nieco niższa zakrystia szerokości korpusu, od zachodu zaś kruchta. W 1849 roku przeprowadzony został gruntowny remont świątyni, w trakcie którego powstała wspomniana kruchta, a także zmieniono otwory okienne. W 1915 roku w czasie działań wojennych kościół został poważnie uszkodzony. Odnowiono go dopiero pod koniec lat dwudziestych. Niestety w okresie II wojny światowej uległ ponownie dewastacji, gdyż przeznaczony został przez Niemców na stajnię dla koni. Wówczas uległa zniszczeniu piękna marmurowa posadzka.
Od trzech stuleci w giżyckiej świątyni w neobarokowym, złoconym ołtarzu głównym z połowy XIX wieku znajduje się obraz Matki Boskiej Giżyckiej. Jest to dzieło nieznanego malarza pochodzące z XVI lub XVII wieku. Obraz jest wierną kopią słynnego wizerunku Maryjnego, znajdującego się w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie z IV wieku. Rzymianie przypisują swoje ocalenie przed zniszczeniem i czczą ją jako Matkę Bożą Zwycięską oraz patronkę miasta. Do Polski obraz sprowadził w XVI wieku zakon jezuitów.
W Giżycach kopia Madonny znalazła się w tym samym czasie. Ołtarz główny, neobarokowy z XIX wieku posiada po bokach rzeźby św. Piotra i Pawła, św. Jana Nepomucena i nieznanego świętego. W bocznym ołtarzu znajduje się obraz Jezusa Ukrzyżowanego z Matką Boską Bolesną i św. Janem Ewangelistą. Na ścianach świątyni są tablice poświęcone rodzinie Suskich – Piotrowi Feliksowi Suskiemu. Sami właściciele spoczywają w murowanej kaplicy grobowej, którą zbudowano dla nich w 1897 roku na miejscowym cmentarzu, według projektu Konstantego Wojciechowskiego. Obok świątyni znajduje się murowana dzwonnica z trzema dzwonami o imionach – Maria, Piotr i Paweł, a tuż przy ogrodzeniu jest pomnik poświęcony ks. Janowi Szczepańskiemu, proboszczowi parafii, uwięzionemu i zamordowanemu przez Niemców w obozie zagłady w Buchenwaldzie.
Giżyce do 1992 roku należały do dekanatu brzozowskiego z siedzibą w Iłowie, gdzie rezydował dziekan. Do tego dekanatu przynależały także parafie w Kamionie, Młodzieszynie, Rybnie, Kocierzewie i Kiernozi. Wraz z utworzeniem diecezji łowickiej trzy pierwsze znalazły się w dekanacie sochaczewskim.
– Z budżetu gminy Iłów udzielona zostanie w 2024 roku dotacja w wysokości 980 tys. zł z przeznaczeniem na pracę konserwatorskie kościoła parafialnego w Giżycach. Budynek sakralny jest wpisany do rejestru zabytków. Jest to dotacja przy udziale wsparcia finansowego z rządowego programu Polski Ład w zakresie ochrony zabytków – poinformowała w trakcie sesji rady gminy skarbnik Agnieszka Brzeska.
Ze Starostwa Powiatowego w Sochaczewie giżycka parafia otrzymała już pozwolenie na budowę, które jest wymagane do remontu dwóch ścian zewnętrznych, frontowej i północnej. W najbliższych dniach ogłoszony zostanie konkurs ofertowy, w trakcie którego zostanie wyłoniona firma do realizacji remontu. Z remontu bardzo cieszy się obecny proboszcz, ks. Bogumił Bartlewski. Prace remontowe ruszą jeszcze w tym roku.
Fot. Parafia w Giżycach
Share this content:
Opublikuj komentarz