Znaleźli Kwiat Paproci
Przy Chacie Kampinoskiej w Granicy w niedzielę, 23 czerwca odbyła się impreza „Szukanie Kwiatu Paproci”. Tradycyjnie jak co roku organizuje ją Stowarzyszenie Towarzystwo Kampinoskie w okolicach Nocy Świętojańskiej. Tegoroczna impreza zgromadziła bardzo liczne grono mieszkańców gminy Kampinos, jak i też gości w powiatu Warszawskiego Zachodniego.
Zaraz po rozpoczęciu spotkania i zaprezentowaniu się zaproszonych gości i gospodarzy z Barbarą Szułczyńską na czele, prezesem Towarzystwa Kampinoskiego,która czuwała niezmiennie od lat nad całością imprezyoraz Piotrem Gralakiem, wójtem gminy Kampinosbarwny korowód ruszył do puszczy w poszukiwaniu kwiatu paproci. Grupę jak zwykle prowadził zespół Senior Band z Sochaczewa, który od lat przygrywa na tej letniej imprezie. Zabawa jest niezwykle wesoła i szczególnie obecni goście z sąsiednich gmin – Leszna, Błonia i Sochaczewa byli zachwyceni.
Po odnalezieniu Kwiatu Paproci ruszyła wspólna zabawa – pląsy w kole, wspólne śpiewanie piosenek sobótkowych oraz tradycyjny poczęstunek – słynna kampinoska drożdżówka babuni. O ten przysmak co roku przybyli goście szczególnie się dopytują. Według bywalców kampinoskiej imprezy bez drożdżówki nie ma „Szukania Kwiatu Paproci”. Na tegorocznej imprezie byli też Jakub Jakubowski, radny powiatu warszawskiego –zachodniego oraz Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, prezes Ładu na Mazowszu, czyli Stowarzyszenia Ochrony i Promocji Miast Ogrodów i Historycznych Miejscowości Centralnego Mazowsza.
Impreza co roku łączona jest z lokalnym Przeglądem Twórczości Ludowej. Na stoiskach można było obejrzeć rękodzielnicze wyroby – piękne pamiątki, artystycznie wykonaną biżuterię i drobne maskotki. Były też obrazy z puszczańskimi widokami i wystawa fotografii. Organizatorzy przygotowali konkursy i zabawy dla dzieci.
Tradycyjnie była też okazja do zwiedzenia Chaty Kampinoskiej, w której można było obejrzeć jak wyglądało wyposażenie dawnej, mazowieckiej chaty wiejskiej w sprzęty domowe, odzież, przedmioty codziennego użytku i zabawki. No i stare fotografie rodziny, która niegdyś zamieszkiwała to domostwo.
Impreza zorganizowana została dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Wolności oraz Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Fot. Romana Borecka
Share this content:
Opublikuj komentarz